Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... inregistrare tardiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

inregistrare tardiva

Buna seara. cum pot sa formulez o cerere de inregistrare tardiva a nasteri? mentionez ca, am fost inregistrat la nastere in spitalul craiova.dar in prezent locuiesc in bucuresti. sunt major. nu imi pot angaja avocat. deacea va rog daca ma puteti ajuta
Aici aveti un model de cerere, o adaptati cazului dvs
[ link extern ]

Aici aveti detaliata procedura si cam ce va asteapta ( de la pagina 20)
[ link extern ]

Aveti nevoie de urmatoarele acte
- certificatul medical constatator al nasterii, intocmit pe formular - tip, care va trebui sa poarte numar de inregistrare, data certa, sigiliul unitatii sanitare, semnatura si parafa medicului;
- certificatul de nastere si actul de identitate al mamei si al declarantului, daca nasterea nu este declarata de mama;
- certificatul de casatorie al parintilor copilului (daca sunt casatoriti); sau dupa caz, declaratia de recunoastere semnata de ambii parinti in cazul in care copilul este rezultatul concubinajului dintre mama si tata.