Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie

sant proprietarul unui teren intravilan intr-o comuna, vreau sa-l imprejmuiesc cu plasa de sarma pe stalpi metalici(teava rectangulara)( fara bordura din ciment), trebuie autorizatie de constructie?
Conform legii 50/1991 modificata si completata, este nevoie de autorizatie de construire inclusiv pentru garduri (imprejmuiri). Solicitati biroului de urbanism din cadrul primariei un certificat de urbanism pentru edificarea unui gard, iar in acel document o sa va precizeze toate conditiile care trebuiesc indeplinite (retragerea fata de forntul stradal, etc).