Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare societate-asociat cu datorii la finante?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare societate-asociat cu datorii la finante?

Buna seara!

Este posibila infiintarea unui SRL cu doi asociati daca unul dintre acestia are datorii neachitate la finante?(amenzi, restante impozite)

Multumesc!
Asociatii-fondatori si administratorii unei SRL trebuie sa nu aiba fapte inscrise in cazierul fiscal. Pentru a demara infiintarea unei societati, preventiv puteti solicita de la ANAF contra sumei de 20 ron un certificat de cazier fiscal pentru a va edifica acestui aspect. Nu de alta, dar registrul comertului solicita acest document in format electronic, iar dvs. daca nu sunteti in regula cu acest act cheltuiti o gramada de bani cu intocmirea actelor constitutive si depunerea lor la registrul comertului.
nu este posibila infiintarea firmei.
Depinde ce fel de amenzi sunt. Nu orice tip de amenda se inscrie in cazierul fiscal.
Poate cineva sa specifice care sunt exact faptele care se inscriu in cazierul fiscal?

Multumesc!
Au aparut ceva reglementari noi. Cititi va rog aici: www.avocatnet.ro/content/art...