Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale 7 ani in lume.. acum ce obligatii am in tara?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

7 ani in lume.. acum ce obligatii am in tara?

Buna ziua,

Traiesc de 7 ani ca rezident intr-o tara in afara UE, totusi deoarece sunt asociat unic al unei firme mici in Romania (administrata de un prieten) presupun ca figurez ca rezident in tara.. cel putin cand sunt intrebata verbal sau in scris de catre organele statului roman daca sunt sau nu rezident, ma declar ca rezident.

In perioada de cand sunt plecata din Romania, nu am platit contributii sociale, nu am completat sau depus nici un fel de declaratii fiscale, nu am avut venit in tara, nu am datorii la banci sau alte firme, si momentan nu posed nici o proprietate privata. Am vandut un apartament pentru care am platit taxele si impozitele.

In cei 7 ani am calatorit foarte mult prin lume si am pierdut firul cu obligatiile mele ca cetatean roman. Am incercat zadarnic sa aflu ce trebuie sa fac pentru a fi "la zi". Va rog frumos sa ma sfatuiti daca considerati ca trebuia sa platesc contributii sociale, sau daca trebuia sa depun declaratiile de venit.

Salut, nu este prea clar ce spuneti,aveti B.I/C.I emis in RO, daca da ,atunci sunteti cetatean roman ,de aici deriva drepturi si obligatii.Daca sunteti cetatean roman rezident intr-o tara U.E.,platiti taxe si imp. in tara de rezidenta, daca aveti afaceri in RO platiti taxe si imp. in ro ,doar cele aferente afacerii.Eu asa cred.B-)
dan_sur_cr, utilizator
Traiesc in Asia, in afara Uniunii Europene.

Intrebarea mea este: Ce trebuie sa fac pentru a fi la zi cu obligatiile mele ca rezident in conditiile mentionate in mesajul anterior?
Salut,angajati un consultant fiscal in ROB-),Asta mai ales daca aveti orice activitate de natura economico-financiara pe teritoriul RO. Asta ar fi solutia "cu costuri " .Succes.B-)