Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... invitatie cetatean strain in romania !!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

invitatie cetatean strain in romania !!

As dori sa invit in tara un cetatea strain. Pentru tara in care el locuieste, statul roman impune procedura invitatiilor.
Am insa o nelamurire.. Am nevoie de dovada asigurarii conditiilor de cazare ale acestuia(se poate face printr-un contract de vânzare-cumpărare, contract de închiriere, contract de comodat, declaraţie notarială de luare în spaţiu, hotărâre judecătorească sau orice alt document, eliberat în condiţiile legii, prin care se poate face această dovadă ).

Intrebarea mea este urmatoarea. Aceasta dovada de asigurare a cazarii pe termenul duratei vizei, trebuie sa fie neaparat emisa pe spatiul meu personal de locuit? Cu alte cuvinte sunt obligat sa il cazez in apartamentul meu, sau pot apela la o persoana apropiata care il poate caza pe invitat in spatiul ei, pe toata perioada sederii?

Aceasta persoana poate obtine documentul doveditor al cazarii invitatului prin depunerea unei copii a contractului sau de vanzare-cumparare sau prin declaratie notariala de luare in spatiu pe termen scurt?

Si inca ceva. Este adevarat ca aceasta procedura dureaza 2 luni de zile??! Asta mi-au spus cei de la oficiul pentru imigrari. Eu am nevoie de ea mult mai repede, maxim o luna de zile. Este vreo posibilitate prin care as putea rezolva problema inviattiei intr-un timp mai scurt?
Multumesc frumos si astept cu deosebit interes raspunsul dvs.
Am mare nevoie de ajutor!

ACTE NECESARE INVITATIE STRAIN (VIZITA) : Trebuie sa mergeti la un notar si sa prezentati aceste documente 1-buletin 2-actele casei in care locuiti (chiar daca strainul va sta in alta casa oricum nu il controleaza nimeni) 3- copie pasaport strain 4- dovada posibilitatii de asigurare a intretinerii in cuantum de cel putin 30 euro/zi pt intreaga perioada de sedere in Romania ( extras cont bancar) 5- doua fotografii recente ale strainului, de dimensiunea 3x4 . Sper ca informatiile acestea vor fi de ajutor
Sper ca pana acum ai reusit cu invitatia. Am doar o singura intrebare: ti s-a aprobat? Daca da, spune-mi te rog si mie cati bani ai avut mai exact. Eu sunt in aceeiasi situatie, am facut invitatie, dar mi s-a respins (aveam in cont atunci 1000 de euro, tot acolo sunt si acum), dar nu am casa personala (dovada conditiilor de cazare a fost facuta pe casa mamei), iar la vizita oficiala mi s-a tot mentionat de ce garantii am (exact ce nu gasesc nicaieri concret). De mult caut un raspuns si nimeni nu ma ajuta, asa ca imi cer scuze daca am indraznit sa intreb, insa vazandu-te in aceeiasi situatie, am crezut ca numai cine e in situatie poate intelege pe altul la fel.
Multumesc mult!
Invitatiile se aproba in 60 de zile de la data depunerii.[ link extern ]
SIMONA_CL a scris:

Sper ca pana acum ai reusit cu invitatia. Am doar o singura intrebare: ti s-a aprobat? Daca da, spune-mi te rog si mie cati bani ai avut mai exact. Eu sunt in aceeiasi situatie, am facut invitatie, dar mi s-a respins (aveam in cont atunci 1000 de euro, tot acolo sunt si acum), dar nu am casa personala (dovada conditiilor de cazare a fost facuta pe casa mamei), iar la vizita oficiala mi s-a tot mentionat de ce garantii am (exact ce nu gasesc nicaieri concret). De mult caut un raspuns si nimeni nu ma ajuta, asa ca imi cer scuze daca am indraznit sa intreb, insa vazandu-te in aceeiasi situatie, am crezut ca numai cine e in situatie poate intelege pe altul la fel.
Multumesc mult!

Buna ziua , pana la urma cum ai rezolvat problema ? Ai facut din nou invitatia ? Eu incep acest proces de invitatie si sunt in aceeasi situatie, casa e a mamei mele ,nu e pe numele meu ,ar fi vreo problema in aceasta privinta ? Care este modul corect de a face invitatia pt cetateanul strain fara ca aceasta sa i se refuze. Va multumesc anticipat
Bună seara si eu as avea o intrebare dacă mă poate ajuta cineva care este în aceas situație eu sunt căsătorită cu un cetățean irakian avem un an si soțul doreste să isi cheme mama si tata în românia dar după 3 luni vrem să le facem permise de sedere aici în românia cum as putea proceda în aceasta situatie??