Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contract voluntariat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contract voluntariat

As dori sa stiu daca un PFA poate incheia un contract de voluntariat cu un pensionar pentru un tip de activitate pentru care PFA nu e autorizat, dar voluntarul da.
Daca se poate incheia un astfel de contract, se inregistreaza undeva ( ITM, Fisc)? Trebuie depuse declaratii sau platite niste taxe?
As avea nevoie si de temeiul legal .
Va multumesc!
Nu. Contractul de voluntariat se foloseste la activitatile asociatiilor si fundatiilor.
Legea voluntariatului nr. 195 din 20 aprilie 2001 prevede:
Art. 2. - In sensul prezentei legi:
a) voluntariatul este activitatea de interes public desfasurata de persoane fizice, denumite
voluntari, in cadrul unor raporturi juridice, altele decat raportul juridic de munca si raportul
juridic civil de prestare a unei activitati remunerate;
b) activitatea de interes public este activitatea desfasurata, potrivit legii, in domenii cum sunt:
asistenta si serviciile sociale, protectia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic,
educativ, de invatamant, stiintific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protectie a
mediului, social si comunitar;
c) beneficiar al voluntariatului este persoana juridica de drept public sau persoana juridica de
drept privat fara scop lucrativ care incheie, in conditiile prezentei legi, contract de voluntariat;
d) contract de voluntariat este o conventie cu titlu gratuit, incheiata intre o persoana fizica,
denumita voluntar, si o persoana juridica, denumita beneficiarul voluntariatului, in temeiul
careia prima se obliga fata de a doua sa presteze o activitate de interes public fara a obtine o
contraprestatie materiala.
Mentionez ca activitatea consta in evaluari psihologice.
In acest caz ar fi valabil un contract de voluntariat cu un pensionar?
Va ,multumesc!