Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de voluntariat

Buna ziua. Am fost angajata in urma cu doua luni de catre un spital in baza unui contract de voluntariat, se pare ca in lipsa altor optiuni disponibile. Intrebarea mea este daca statutul acestui tip de persoana juridica ii permite sa incheie , in calitate de beneficiar, astfel de contracte cu persoanele fizice, deoarece se pare ca pana la mine nu exista un precedent, parerile sunt impartite, iar eu nu doresc sa ma situez de partea gresita a legii.
Da, institutiile publice pot incheia contracte de voluntariat potrivit dispozitiilor Legii nr.195/2001 (art.2). Astfel :
- contract de voluntariat este o convenţie cu titlu gratuit, încheiată între o persoană fizică, denumită voluntar, şi o persoană juridică, denumită organizaţie gazdă, în temeiul căreia prima persoană se obligă faţă de a doua să presteze o activitate de interes public fără a obţine o contraprestaţie materială;

- organizaţia gazdă este persoana juridică de drept public sau persoana juridică de drept privat, fără scop patrimonial, care administrează activitatea de voluntariat.

- activitatea de interes public este activitatea desfăşurată în domenii cum sunt: asistenţa şi serviciile sociale, protecţia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de învăţământ, ştiinţific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protecţie a mediului, social şi comunitar şi altele asemenea