Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca sunt in concediu de crestere a copilului pot sa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca sunt in concediu de crestere a copilului pot sa inchei un contract de voluntariat?

buna seara am si eu o intrebare ,daca sunt in concediu de crestere a copilului pot sa inchei un contract de voluntariat? si daca da in anumite domenii sau orinde? va multumesc
Puteti face voluntariat in orice domeniu.
robitza78 a scris:

buna seara am si eu o intrebare ,daca sunt in concediu de crestere a copilului pot sa inchei un contract de voluntariat? si daca da in anumite domenii sau orinde? va multumesc

Activitatea de voluntariat este reglementata de Legea nr.195/2001,republicata.

Art. 2. - In sensul prezentei legi:

a) voluntariatul este activitatea de interes public desfasurata din proprie initiativa de orice persoana fizica, in folosul altora, fara a primi o contraprestatie materiala;

b) activitatea de interes public este activitatea desfasurata in domenii cum sunt: asistenta si serviciile sociale, protectia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protectie a mediului, social si comunitar si altele asemenea;
c) organizatia gazda este persoana jurdica de drept public sau persoana juridica de drept privat, fara scop patrimonial, care administreaza activitatea de voluntariat. In raport cu natura activitatii desfasurate, complexitatea acesteia, riscurile pe care le implica, impactul produs, respectiv raspunderea pe care o implica, intre parti se poate incheia un contract de voluntariat;

Asadar,puteti incheia contract de voluntariat daca sunteti in ccc,dar nu in orice domeniu ci doar in cele definite de art.2lit.bdin lege,si doar cu organizatii fara scop patrimonial,deci exclus societati comerciale,indiferent de natura capitalului.
ContSters136493, utilizator
Mihail-Mihai a scris:

Puteti face voluntariat in orice domeniu.

Vpluntariat se poate face numai in domenii cum sunt: asistenta si serviciile sociale, protectia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protectie a mediului, social si comunitar si altele asemenea.