Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperarea unor bunuri materiale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperarea unor bunuri materiale

Salut !

Va scriu pentru ca sper ca ma puteti ajuta cu niste informatii cat mai corecte.
Cate ceva despre cazul meu ..

Am fost in relatie cu o fata timp de 4 ani de zile. Aproape 2 ani de zile am stat impreuna pana acum 1 luna de zile cand am aflat ca ma inseala . ( Ne casatoriti )
Am niste bunuri pe care nu vrea sa mi le dea .. din apartamentul unde am locuit impreuna si ea inca mai locuieste acolo.
Am toate chitantele la bunurile mele .. dar nu vrea sa mi le dea. Valoarea bunurilor se ridica la in jur de 2500 RON .

Vreau sa stiu ce se va intampla daca o dau in judecata. Voi putea sa recuperez cheltuielile de judecata? Nu cred ca are rost sa cheltuiesc pe judecata acceiasi valoare a bunurilor .. ar insemna sa le cumpar de 2 ori .

Va rog sa ma ajutati .

Multumesc anticipat.
Daca veti castiga procesul , atunci va puteti recupera cheltuielile de judecata.
Pentru recuperarea bunurilor cred ca este mai bine sa deschideti o actiune in instanta.
elis a scris:

Daca veti castiga procesul , atunci va puteti recupera cheltuielile de judecata.
Pentru recuperarea bunurilor cred ca este mai bine sa deschideti o actiune in instanta.

Daca voi castiga procesul? Se poate sa nu il castig? Avand in vedere ca am toate actele bunurilor pe numele meu .. de ce nu l-as castiga?
Fosta .. va fi acuzata de ceva? Eu nu ii vreau raul .. dar daca alta cale nu este ...

lamuriti-ma cu mai multe detalii va rog .

Multumesc.
intr-un proces civil va fi obligata doar la restituirea bunurilor sau la contravaloarea lor. si cheltuieli de judecata.
themad a scris:

Daca voi castiga procesul? Se poate sa nu il castig? Avand in vedere ca am toate actele bunurilor pe numele meu .. de ce nu l-as castiga?
Fosta .. va fi acuzata de ceva? Eu nu ii vreau raul .. dar daca alta cale nu este ...
lamuriti-ma cu mai multe detalii va rog .
Multumesc.

elis v-a raspuns scurt si cuprinzator... nici nu se putea gasi un raspuns mai corect... cu privire la celelalte intrebari.... da, se poate sa nu castigati procesul (poate are partea adversa un avocat mai bun, sau mai mult noroc, sau judecatorul ii da solutie favorabila ca asa-i vine lui etc. ... la noi orice e posibil...)... fosta nu are de ce sa fie acuzata decat daca faceti dumneavoastra vreo plangere penala dar daca ziceti ca nu-i vreti raul ma indoiesc ca ati face asa ceva, dar ca exemplu pot da in penal infractiunea de abuz de incredere (daca de ex. vinde vreun bun al dumneavoastra.... ma rog depinde de situatia de fapt).
Ciudata situatie .. nu imi dau seama cum ar putea sa castige un asemenea proces .. cand nu are nici un drept asupra bunurilor pe care nu vrea sa mi le restituie.
Asta nu inteleg .. cum ar putea sa castige procesul daca sunt lucrurile mele. Nu suntem casatoriti , nu avem copii .. etc.
Mentionez ca apartamentul este inchiriat.

Eu ce sa fac acum ? Sa intru cu forta sa le iau?

Nu inteleg prin ce modalitati ar putea sa castige acest proces .
Ma scuzati ca sunt insitent .. dar nici nu vreau sa arunc cu banii aiurea pe un proces care logic ar trebui sa il castig .. dar exista si posibilitatea sa nu il castig .. din motive inca neclare pentru mine.