Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIA ALIMENTARA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIA ALIMENTARA

Buna ziua. Am un copil din prima casatorie care a ramas la mine iar celalalt a ramas la fosta mea sotie. M-am recasatorit si am avut din nou un copil dar am divortat si copilul a ramas la sotie. M-a dat in judecata pentru marirea pensiei alimentare. Eu am o pensie de invaliditate de 559 ron. M-ar interesa ce procent ar trebui sa platesc din venitul meu acestui copil si daca am vreo facilitate in fata legi pentru ca am pensie de invaliditate? Copilul ramas in ingrijirea mea este la liceu in clasa a X A in alta localitate(fiind nevoit sa platesc internatul lunar). iar celalat copil caruia trebuie sa-i platesc pensia alimentara este in clasa a VI a in localitatea in care locuieste. Va multumesc.
nu aveți nici o facilitate legată de invaliditate. obligația legală de întreținere a copiilor minori există. depuneți dovada veniturilor pe care le aveți , faptul că mai aveți un copil în întreținere și toate cheltuielile pe care le aveți. așa instanța va aprecia. cu noul cod civil lucrurile se vor schimba. vor conta foarte mult veniturile pe care le au părinții și nu se va mai lua ca etalon salariul minim pe economie, în situația în care persoana nici nu realizează venituri.
Va trebui sa platiti pensie alimentara pentru ambii copii in cuantumul a 33% din venitul dvs.