avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pensie de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pensie de handicap

am 34 de ani,am diabet zaharat tip 1 de la varsta de 22 de ani, am inceput cu 2 prize de insulina apoi 3 ,4 si in prezent sunt purtatoare de pompa de insulina in urma cu cativa ani am fost incadrata in gradul2 de handicap,iar de 2 ani nu mi s-a mai acordat nimic.Ma intreb oare cei care dau aceste grade de handicap cred ca noi diabeticii ne mai vindecam? cred ca regimul alimentar,tratamentul,testele care nu sunt suficiente pentru automonitorizare necesita un cost suplimentar. Care sunt criteriile sau legea in care se incadreaza in acest grad de handicap?Eu nu ma consider o persoana handicapata ci sunt o persoana sanatoasa dar care are o afectiune cronica si daca acesta este dreptul nostru al diabeticilor apoi sa se respecte peste tot in tara.Astept un raspuns
Cel mai recent răspuns: dianami , utilizator 15:16, 20 Septembrie 2011
danuca_1999 a scris:

am 34 de ani,am diabet zaharat tip 1 de la varsta de 22 de ani, am inceput cu 2 prize de insulina apoi 3 ,4 si in prezent sunt purtatoare de pompa de insulina in urma cu cativa ani am fost incadrata in gradul2 de handicap,iar de 2 ani nu mi s-a mai acordat nimic.Ma intreb oare cei care dau aceste grade de handicap cred ca noi diabeticii ne mai vindecam? cred ca regimul alimentar,tratamentul,testele care nu sunt suficiente pentru automonitorizare necesita un cost suplimentar. Care sunt criteriile sau legea in care se incadreaza in acest grad de handicap?Eu nu ma consider o persoana handicapata ci sunt o persoana sanatoasa dar care are o afectiune cronica si daca acesta este dreptul nostru al diabeticilor apoi sa se respecte peste tot in tara.Astept un raspuns


criteriile de incadrare in grad de handicap au fost aprobate prin Ordinul ministrului muncii, familiei si egalitatii de sanse si al ministrului sanatatii publice nr.762/1992/2007 pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza carora se stabileste incadrarea in grad de handicap.
au fost publicate in Monitorul oficial nr.885 bis din data de 27 decembrie 2007

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de handicap madalina1986 madalina1986 Buna ziua. De curand am fost diagnosticata cu Hiperacuzie de perceptie bilaterala medie spre profunda care necesita proteze auditive. Intrebarea mea este daca ... (vezi toată discuția)
Lista cu bolile care se incadreaza la un grad de handicap mihaela1971 mihaela1971 am un tataie care are fibroza pulmonara oare se incadreaza la vreun grad de handicap? (vezi toată discuția)
Indemnizatie handicap deeafily deeafily Buna ziua! Am fost diagnosticata cu Limfom Hodgkin. Cineva mi-a sugerat sa imi fac pensie de handicap.As vrea sa stiu daca in cazul acestei boli am dreptul la ... (vezi toată discuția)