Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA livrare cu tva de la metro bulgaria
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

livrare cu tva de la metro bulgaria

sunt revanzator in romania. am cumparat de la metro bulgaria niste bunuri si mi-au facturat cu tva bulgaresc (ddu cum se spune la ei). deai sunt inscris in roi si nu am probleme la vies, n-au vrut sa-mi factureze fara tva. ce se poate face? cat va fi pretul produsului meu in romania?
Pt a putea sa va factureze fara tva trebuia sa aiba dovada ca produsele au iesit din Bulgaria si au intrat in Romania (CMR). O conditie pt a putea fi considerata livrare intracomunitara este ca bunurile sa fie transportate dintr-un stat membru in alt stat membru.

Pretul dvoastra de vinzare va fi tot acelasi (ca si in cazul in care v-ar fi facturat fara tva), dar nu puteti deduce tva-ul de pe fact din Bulgaria (acesta va fi inclus in pretul de achizitie al bunurilor).
Puteti solicita statului Bulgar restituirea acestui tva.