Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent,va rog,am mevoie de ajutorul vostru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent,va rog,am mevoie de ajutorul vostru

are voie sa ma scoata lipsa la stoc de mag dc eu nu am luat nici un stoc in primire??si dc ma scot lipsa eu ce pot face?
Daca va aduc la cunostiinta vre-o lipsa in stoc aratati ca nu ati luat in primire marfa pr baza de proces verbal de predare-primire.Daca va imputa o anumita suma o puteti contesta in in instanta
@top dan

Gestiunea se ia in primire prin efectuarea inventarierii. In listele de inventariere se inscriu stocurile faptice, atat plusurile cat si minusurile constatate, astfel incat cel care preia gestiunea sa nu aiba obiectiuni de facut mai tarziu.

@calinamalia

IDaca nu ati preluat gestiunea, nu semnati listele de inventariere (daca au fost intocmite). Comunicati conducerii, in scris, ca nu au cum sa va impute lipsa atata timp cat nu ati preluat stocul de marfa printr-o procedura legala.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
calinamalia a scris:

are voie sa ma scoata lipsa la stoc de mag dc eu nu am luat nici un stoc in primire??si dc ma scot lipsa eu ce pot face?

Daca ati lucrat ca si gestionar de bunuri exista aceasta posibilitate de a se angaja raspunderea dvs patrimoniala chiar daca nu ati semnat de primirea gestiunii ...

In cazul in care vi se comunica ca ati creat un prejudiciu angajatorului - lipsa in gestiune - singura posibilitate este sa dovediti ca nu vi se poate imputa dvs aceasta.

In cazul in care nu s-a efectuat inventarierea si nu s-a intocmit proces-verbal, gestionarii sunt obligati sa refuze predarea-primirea gestiunii.