Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividende

Am preluat o societate al carei bilant la 31.12.2010 a fost intocmit de catre altcineva.
Dilema mea este la PV AGA este specificat asa -profitul anului 2010 urmand a fi repartizat pe dividente iar in nota 3 la repartizarea profitului este formulat asa soc a inregistrat un profit in valoare de ....lei(doar atat).
Dilema este :se considera profitul repartizat pe dividende astfel incat suntem obligati sa platim impozitul aferent in 2011 sau se poate considera nerepartizat(cel putin eu asa inteleg la data intocmirii PV) si putem sa nu platim deocamdata impozitul pe dividende?
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Eu cred ca prevaleaza procesul verbal care e semnat de asociati si reprezinta vointa lor. Deci trebuie luat in calcul ca s-a hotarat repartizarea de dividende si cu impozitul pe dividende aferent.
Da,nu stiu cum sa interpretez deoarece eu stiu ca in PV se specifica clar se repartizeaza sau nu pe dividende.Asa "urmeaza a fi repartizat pe dividende" da nastere la interpretari (cand urmeaza?) si problema este ca asociatii s-au gandit ca pot sa nu plateasca impozitul deocamdata fiind vorba si de o suma foarte mare-iar eu trebuie binenteles sa gasesc solutia corecta.
Daca nu se dorea repartizarea dividendelor in cursul anului 2011, trebuia sa specifice ca rezultatul acestui exercitiu financiar 2010 se va repartiza in exercitiile financiare viitoare.
Dar pentru a va lamuri, solicitati asociatilor un punct de vedere, eventual pot face o AGA extraordinara in care, prin proces verbal, sa hotarasca clar daca in 2011 vor repartiza dividendele si in ce procent (100% sau poate vor mai putin, corespunzator si lichiditatilor pe care le au pentru plata impozitului).
e intocmita eronat nota , dar se da amenda pentru un anumit formular din Bilant cred ca 30 cu datorii si obligatii.Daca procesul este inregistrat la finante el ramane valabil, platiti impozitul pana la 31.12.2011 chiar daca nu le ridica in acest an.
ovidiu7676, utilizator
simonaoprica a scris:

Am preluat o societate al carei bilant la 31.12.2010 a fost intocmit de catre altcineva.
Dilema mea este la PV AGA este specificat asa -profitul anului 2010 urmand a fi repartizat pe dividente iar in nota 3 la repartizarea profitului este formulat asa soc a inregistrat un profit in valoare de ....lei(doar atat).
Dilema este :se considera profitul repartizat pe dividende astfel incat suntem obligati sa platim impozitul aferent in 2011 sau se poate considera nerepartizat(cel putin eu asa inteleg la data intocmirii PV) si putem sa nu platim deocamdata impozitul pe dividende?

Conform Legii 82/1991-R
Art. 29. - (1) Situaţiile financiare anuale vor fi însoţite de
-raportul administratorilor,
-raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, după caz, şi de
-propunerea de distribuire a profitului sau de acoperire a pierderii contabile.
Conform Legii 31/1990-R
Art. 194. - (1) Adunarea generală a asociaţilor are următoarele obligaţii principale:
a) să aprobe situaţia financiară anuală şi să stabilească repartizarea profitului net;
.....
Art. 131. -
(4) Pentru a fi opozabile terţilor, hotărârile adunării generale vor fi depuse în termen de 15 zile la oficiul registrului comerţului, spre a fi menţionate în registru şi publicate în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
Art. 132. -
(1) Hotărârile luate de adunarea generală în limitele legii sau actului constitutiv sunt obligatorii chiar pentru acţionarii care nu au luat parte la adunare sau au votat contra.
(2) Hotărârile adunării generale contrare legii sau actului constitutiv pot fi atacate în justiţie, în termen de 15 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, de oricare dintre acţionarii care nu au luat parte la adunarea generală sau care au votat contra şi au cerut să se insereze aceasta în procesul-verbal al şedinţei.
Art. 196. - Dispoziţiile prevăzute pentru societăţile pe acţiuni, în ce priveşte dreptul de a ataca hotărârile adunării generale, se aplică şi societăţilor cu răspundere limitată, termenul de 15 zile prevăzut la art. 132 alin. (2) urmând să curgă de la data la care asociatul a luat cunoştinţă de hotărârea adunării generale pe care o atacă.
-Hotarârea AGA de repartizare a profitului.
Sintetizând Bilantzul ca sa fie integ este format din
-Situatiile Financiare Anuale, Formularele elaborate de MFP, Note Explicative
-raportul administratorilor,
-declaratia in conformitate cu prevederile art.30 Legea nr.82/1991-r
-raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, după caz, şi de
-propunerea de distribuire a profitului sau de acoperire a pierderii contabile
-Hotarârea AGA de repartizare a profitului.
Daca un astfel de document nu a fost depus la AFP-T, respectiv H.AGoA nu a fost depusa la AFP-T atunci depuneti la ORC aceasta H.AGoA, in care se va stipula ca
"Repartizarea profitului se va decide ulterior, până ce o noua AGoA se va convoca in vederea stabilirii repartiţiei ca dividend a profitului, acesta va fi înregistrat ca REZULTAT NEREPARTIZAT"