Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completare pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completare pontaj

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui completat pontajul pentru luna august 2011 , pentru un salariat care lucreaza 8 ore/zi de miercuri pana dumineca , iar in zilele de luni si marti are liber. Ziua de 15.08.2011(luni) este zi libera platita .
Luna august are 22 zile lucratoare, dar daca nu il pontez luni si marti rezulta 21 de zile. Cum ar trebui sa procedez?
Multumesc
Intrebarea este ce faceti in octombrie cand luna are 21 de zile iar angajatul va lucra 22.
O sa ii taiati ziua si ii puneti 21 de zile lucratoare? Banuiesc ca nu. Astefel ca in luna august are cu o zi in minus la plata, dar octombrie compenseaza.
florisp2009 a scris:

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui completat pontajul pentru luna august 2011 , pentru un salariat care lucreaza 8 ore/zi de miercuri pana dumineca , iar in zilele de luni si marti are liber. Ziua de 15.08.2011(luni) este zi libera platita .
Luna august are 22 zile lucratoare, dar daca nu il pontez luni si marti rezulta 21 de zile. Cum ar trebui sa procedez?
Multumesc

Luni si marti are liber pt. ca lucreaza s/d,deci il pontati "L".Vor rezulta 21 de zile lucrate in august,il platiti normal pt. 22 zile,176 ore.
Veti compensa 8 ore in minus ulterior,in prima luna in care va presta 80 ore s/d,si va primi liber doar 72 ore,respectiv octombrie.
In general,este bine daca ati tine separat o evidenta individuala cu nr. de ore prestate/luna in cazul acestui tip de program pt. a putea stii cate ore se presteaza in plus/minus si cum se compenseaza.
Corect ar fi sa il pontati cu 8 ore in zilele in care a lucrat efectiv, iar in zilele de luni & marti sa treceti in pontaj "RS" (repaus saptamanal ... sau orice alte initiale doriti, apoi sa inserati in legenda / nota la pontaj , ce anume inseamna acele inscrisuri.
Aceasta si pentru a-i ajuta pe cei de la contabilitate, deoarece, in acest caz, sunt aplicabile dispozitiile art 137 alin 2 si 3, (acordarea repausului saptamanal in alte zile decat sambata si duminica si, implicit, acordarea unui spor la salariu).
Nu este nevoie de nicio specificatie suplimentara in pontaj,daca este vorba despre un loc de munca in care se asigura continuitatea activitatii,lucrandu-se s/d si compensandu-se cu timp liber in cursul saptamanii acest lucru este cunoscut de catre cei de la resurse umane si contabilitate,este suficient ca pt. l/m sa apara "L"-liber in pontaj iar pt.s/d pontat cate 8ore.
...tocmai ce spuneam (RS / L / ...orice altceva)