Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru

vreau sa stiu cum se poate face ca programul de lucru sa fie de 9 ore , cu pauza de masa de 1 ora inclusa ? Trebuie specificat in contractyul individual de munca sau este suficient in cel colectiv?
Daca noile contracte individuale le facem cu 9 ore, pentru angajatii vechi trebuie facut act aditional la contract sau doar sa semneze contractul colectiv de munca?
Multumesc
In CIM se trece 8 ore program normal de lucru al unei zile (art.112).
Este suficient ca in CCM sau RI sa fie prevazuta durata pauzei de masa si faptul ca aceasta nu este inclusa in programul normal de lucru al unei zile.
Art. 134
(1) In cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de o pauza de masa de cel putin 30 de minute, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate.
(3) Pauzele, cu exceptia dispozitiilor contrare din contractul colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern, nu se vor include in durata zilnica normala a timpului de munca.
ContSters42179, utilizator
Stipualati in Contractul individual de munca. Pentru cei deja angajati, trebuie facut un act aditional in care sa stipulati noile conditii.
Stipualati in Contractul individual de munca.

Gresiti. A se vedea art.17 din codul muncii si modelul cadru al CIM.
Pauza de masa este un drept al salariatului negociat in cadrul CCM sau stabilit in RI.
cristinasergiu a scris:

vreau sa stiu cum se poate face ca programul de lucru sa fie de 9 ore , cu pauza de masa de 1 ora inclusa ? Trebuie specificat in contractyul individual de munca sau este suficient in cel colectiv?
Daca noile contracte individuale le facem cu 9 ore, pentru angajatii vechi trebuie facut act aditional la contract sau doar sa semneze contractul colectiv de munca?
Multumesc

In Regulamentul intern veti avea specificat intr-un paragraf special structura programului de lucru zilnic,alcatuita din timpul efectiv de munca ,pe intervale orare si din pauza de masa.
Ex: Program zilnic l-v 8.00-17.00
8.00-13.00 timp de lucru
13.00-14.00 pauza de masa
14.00-17.00 timp de lucru
Programul il afisati la loc vizibil ,in condica de prezenta sau la cartela vor aparea exact aceste repere orare.
Nu este nevoie sa intocmiti acte aditionale .

cristinasergiu a scris:

vreau sa stiu cum se poate face ca programul de lucru sa fie de 9 ore , cu pauza de masa de 1 ora inclusa ? Trebuie specificat in contractyul individual de munca sau este suficient in cel colectiv?
Daca noile contracte individuale le facem cu 9 ore, pentru angajatii vechi trebuie facut act aditional la contract sau doar sa semneze contractul colectiv de munca?
Multumesc

1. CCM este semnat de catre sindicat sau reprezentantii salariatilor si angajator , nu de toti salariatii.

2. Durata pauzei de masa si modalitatea concreta de acordare se stabileste prin contract colectiv de munca sau prin Regulamentul intern.
Astfel, puteti stabili prin Regulamentul intern sau CCM o pauza de masa de o ora care nu se include in programul de lucru. Astfel incat pentru un program normal de lucru de 8 ore pe zi, programul va incepe la ora 9,00 si se va incheia la ora 18,00 cu o pauza de masa de o ora intre ora 13,00 si 14,00.

3. Potrivit art.17 din Codul Muncii, Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) al acestui aticol in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege. .

Sunt doua variante : fie se intocmesc acte aditionale , fie se emite o decizie a angajatorului in acest sens care se va comunica salariatilor....