Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Stie cineva daca legea permite ca in cadrul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Stie cineva daca legea permite ca in cadrul primariilor, ...

Buna ziua!
Stie cineva daca legea permite ca in cadrul primariilor, vinerea poate fi zi scurta? Adica programul sa fie de 5-6 ore in loc de 8 ore cum prevede legea?
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
programul de lucru cu publicul se stabileste astfel încât în zilele lucratoare să se asigure accesul cetatenilor între orele 8,30 și 16,30 și, intr-o zi pe săptămâna, între orele 8,30 și 18,30, exclusiv sambata, care va fi stabilita prin act administrativ de către conducătorii instituțiilor sau autorităților administrației publice centrale și locale. Programul de lucru cu publicul se afișează la loc vizibil.
Am întrebat sub aspectul la care primăria in cauză are program de la 8.00 la 16.00 cu pauza de masa de o oră(12.00-13.00),iar vineri program 8.00-14.00
Rulea, utilizator
Programul de lucru cu publicul nu este obligatoriu a fi identic cu programul de lucru al angajaților respectivi. Este posibil ca aceștia să lucreze zilnic între 8 și 16h 30min.
Se pare ca legislatia permite un astfel de program.