Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program inegal vs program normal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program inegal vs program normal

Sal.Doresc sa inchei niste CIM in felul urmator 40ore/saptamina maxim 48 cu ore suplimentare iar ca program zilnic sa apara in CIM 08.00-16.00. si repaus 2 zile de regula samabata si duminica. Problema apare ca programul cu adevarat ce vreau sa il desfasor este in felul urmator: 10 zile lucrate consecutiv incepind de marti si terminind urmatoarea joi a saptamini a catae 10 ore zilnic lucrate, iar ca si repaus sa respect 4 zile libere consecutiv.In ROI vreau sa trec acelasi program prevazut in CIM dar singura diferenta este ca as vrea sa introduc 1 ora pauza de masa de la 12.00--13.00. Intrebarea este program inegal sau program normal.Este legal acest ROI sau trebui sa trec in mod expres adevaratul program desfasurat?
1. Programul zilnic ar fi 8.00 - 17.00 , cu ora pauza de masa de la 12.00 -13.00

2. Nu este program inegal ceea ce doriti dvs sa faceti .
In c.i.m. mentionati : durata timpului de munca 8 ore/zi , repartizarea facandu-se astfel: 10 zile lucratoare - 8 ore/zi - si 4 zile libere.

3. Art.117 C.mun. dispune ca , programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.
Bun, si ce sa inteleg ca daca am facut greseala de a incheia atat CIM si ROI asa cum am aratat in prima postare ,si am desfasurat cu adevarat acel program de 10 zile cu 4 libere
iar in cazul in care voi fi actionat in judecata de unul din angajati cine va avea castig de cauza ?