Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru inegal

Buna ziua.Speta .Societatea X desfasoara un program de lucru de 10 zile lucrate consecutiv a cate 10 ore /zi cu
4 zile libere tot consecutiv .In contractul de munca programul este de la ora 08.00--16.00.In ROI societatea mentine in continuare acest program de 8 ore dar singura diferenta se regaseste in cap X in care se spune ca
programul de lucru in cadrul sapataminii comprimate apare in anexa 1 a ROI.In anexa nr:1 apare doar pauza de masa 12.00--13.00.Intrebarea mea este, se regaseste in acest caz aplicabilitatea art 116 alin2 din codul muncii
in care se spune ca
Programul de lucru inegal poate functiona numai daca este specificat expres in contractul individual de munca?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca nu este stipulat in c.i.m. , programul de munca inegal nu este aplicabil in cazul mentionat de dvs.
chiar nu poate nimeni sa imi de o parere?
Poate dati detaliile mai clare despre aceasta situatie.
Ati pus o intrebare si vi s-a raspuns deja.