Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru

vreau sa stiu cum se poate face ca programul de lucru sa fie de 9 ore , cu pauza de masa de 1 ora inclusa ? Trebuie specificat in contractyul individual de munca sau este suficient in cel colectiv?
Daca noile contracte individuale le facem cu 9 ore, pentru angajatii vechi trebuie facut act aditional la contract sau doar sa semneze contractul colectiv de munca?
Multumesc
va multumesc tuturor pentru raspuns,mai am o intrebare....in acest caz salariatul este pontat 9 ore dar i se platesc tot 8, sau pauza de masa trebuie platita?
Se platesc 8 ore de munca ... va fi pontat 8 ore.
@freeelis,

"Sunt doua variante : fie se intocmesc acte aditionale , fie se emite o decizie a angajatorului in acest sens care se va comunica salariatilor"....

Nu se justifca intocmirea de acte aditionale la contractele de munca,atata timp cat nu intervine nicio modificare a duratei normale a timpului de munca/zi /saptamana. care ramane de 8 ore/zi.
Se comunica angajatilor si se afiseaza programul de lucru,in cf. cu prevederea respectiva din Regulamentul Intern.