avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... stres
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

stres

cum pot diminua stresul?
Cel mai recent răspuns: ContSters176126 , utilizator 14:26, 14 Noiembrie 2011
=D>
deea.dr a scris:

wegar a scris:

santeti simpatic dar sincer nu gasesc puterea sa mai rad la cate probleme am .Da motive sunt destule dar nu-mi gasesc puterea sa le vad.


Ca sa va regasiti zambetul, va rog ganditi-va la problemele urate pe care nu le aveti dar ar fi putut fii prezente. Viata nu-i roz, cine spune asta minte, dar nu minte cel care spune ca o putem interpreta in nuate roz!
Trebuie doar, sa va doriti cu intensitate un zambet!
Pentru stres , va fii si maine o zi!
Trebuie sa va hotarati, CE ALEGETI!statornicia in ideea aceasta de autocompatimire sau mersul inainte in cautarea zambetului?


O seara buna!


=D>

Cu totii trecem prin situatii stresante, de adaptare, din varii motive - varsta, situatia socio-economica, probleme neprevazute (in familie, la servici, in relationarea cu prietenii) etc.

din experienta personala:
(franturi)

cand trec pe langa un om cu handicap fizic, vizibil, ma gandesc ca soarta a fost generoasa cu mine - oare pot eu sa ma plang?! am voie, cand semeni de-ai mei sunt oropsiti de soarta?!
oare ma descurc mai bine decat X, care, desi nu are maini si picioare a reusit sa isi faca o viata frumoasa (a fost prezentat un caz - atat am vazut eu - la o televiziune destul de accesata)?!
atunci ma gandesc: am doua maini, doua picioare, capul pe umeri relativ ok. cum sa nu ma descurc?! :)
ma uit la oamenii in carucior sau care depind de altii... si-i multumesc bunului Dumnezeu ca merg singura
cand nu imi convine o anume stare a mea, pun problema: ce fac sa ies din starea asta? cat tine de mine?

apoi intru pe siteuri cu glume, muzica, pe avocatnet.ro :) unde "intalnesc" (virtual) oameni. Ma bucur de fiecare secunda pe care o traiesc.
Viata are multe de oferit, noi putem sa oferim mult.
Gandesc ca totul are o rezolvare, doar moartea nu, pana acum. :)
Daca reusesti sa identifici ce anume "te aduce cu nervii la pamant", cauta sa te indepartezi de factorul stresant si sa te bucuri de ceva ce-ti place cu adevarat:
- o intalnire cu prietenii - la fotbal, la tenis, la un film, intr-o excursie, la un gratar;
- iti poti redecora camera/casa;
- poti incerca sa gasesti un alt loc de munca;
- poti urma niste cursuri intr-un domeniu care iti place;
- iti poti schimba look-ul;
- poti scrie o carte;
- te poti inscrie la o sala de sport, de dans...
:luck: :yeah:
va puteti amuza ascultand melodia asta,cand vreti o puteti fredona,la birou,in gand,sic!
[ link extern ]
laurent wolf no stress

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copiii nostri vor sa scrie :) Ares-3 Ares-3 Am deschis acest topic vazand cat de usor i s-a deschis fiului meu astazi apetitul pentru a scrie cand si-a vazut ''creatia'' postata pe internet. Pur si ... (vezi toată discuția)
Cine moare Sorin Farcas Sorin Farcas Moare câte puţin cine se transformă în sclavul obişnuinţei, urmând în fiecare zi aceleaşi ... (vezi toată discuția)
50 de motive pt a te trezi la 5 a.m ( sfatulparintilor.ro ) Filip Alexandru Filip Alexandru 1. Eşti între cei mai performanţi 1% din lume! E un club select şi e o onoare să fii membru cu drepturi depline. 2. Ai timp de calitate cu tine, te pui ... (vezi toată discuția)