Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... stres
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

stres

cum pot diminua stresul?
=D>
deea.dr a scris:

wegar a scris:

santeti simpatic dar sincer nu gasesc puterea sa mai rad la cate probleme am .Da motive sunt destule dar nu-mi gasesc puterea sa le vad.

Ca sa va regasiti zambetul, va rog ganditi-va la problemele urate pe care nu le aveti dar ar fi putut fii prezente. Viata nu-i roz, cine spune asta minte, dar nu minte cel care spune ca o putem interpreta in nuate roz!
Trebuie doar, sa va doriti cu intensitate un zambet!
Pentru stres , va fii si maine o zi!
Trebuie sa va hotarati, CE ALEGETI!statornicia in ideea aceasta de autocompatimire sau mersul inainte in cautarea zambetului?

O seara buna!

=D>

Cu totii trecem prin situatii stresante, de adaptare, din varii motive - varsta, situatia socio-economica, probleme neprevazute (in familie, la servici, in relationarea cu prietenii) etc.

din experienta personala:
(franturi)

cand trec pe langa un om cu handicap fizic, vizibil, ma gandesc ca soarta a fost generoasa cu mine - oare pot eu sa ma plang?! am voie, cand semeni de-ai mei sunt oropsiti de soarta?!
oare ma descurc mai bine decat X, care, desi nu are maini si picioare a reusit sa isi faca o viata frumoasa (a fost prezentat un caz - atat am vazut eu - la o televiziune destul de accesata)?!
atunci ma gandesc: am doua maini, doua picioare, capul pe umeri relativ ok. cum sa nu ma descurc?! :)
ma uit la oamenii in carucior sau care depind de altii... si-i multumesc bunului Dumnezeu ca merg singura
cand nu imi convine o anume stare a mea, pun problema: ce fac sa ies din starea asta? cat tine de mine?

apoi intru pe siteuri cu glume, muzica, pe avocatnet.ro :) unde "intalnesc" (virtual) oameni. Ma bucur de fiecare secunda pe care o traiesc.
Viata are multe de oferit, noi putem sa oferim mult.
Gandesc ca totul are o rezolvare, doar moartea nu, pana acum. :)
Daca reusesti sa identifici ce anume "te aduce cu nervii la pamant", cauta sa te indepartezi de factorul stresant si sa te bucuri de ceva ce-ti place cu adevarat:
- o intalnire cu prietenii - la fotbal, la tenis, la un film, intr-o excursie, la un gratar;
- iti poti redecora camera/casa;
- poti incerca sa gasesti un alt loc de munca;
- poti urma niste cursuri intr-un domeniu care iti place;
- iti poti schimba look-ul;
- poti scrie o carte;
- te poti inscrie la o sala de sport, de dans...
:luck: :yeah:
va puteti amuza ascultand melodia asta,cand vreti o puteti fredona,la birou,in gand,sic!
[ link extern ]
laurent wolf no stress