Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta

Buna ziua!
Un sfat din partea dumneavoastra:
-nascut la 12.06.1970;
- pensionat militar la 04.08.2010 - invaliditate gr.III;
Vechime totala 22 ani si 6 luni , din care:
-vechime in MAI 17 ani;
-vechime in viata civila 5 ani si 6 luni;
- grupe de munca 17 ani grupa I si 5 ani si 6 luni grupa II.
Intrebare: cand pot obtine pensia de varsta?
Va dau o veste proasta, din pacate. O sa treceti la pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 65 de ani, potrivit anexei 5 a Legii nr. 263/2010. Nu puteti beneficia de prevederile mai favorabile din anexa 6 a Legii nr. 263/2010 intrucat nu ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 de ani. Daca ati fi realizat acest stagiu, ati fi trecut la pensie pentru limita de varsta la 60 de ani.