Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... definitivat- materii de examen
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

definitivat- materii de examen

In cazul in care se alege ca materie de baza penal/procedura penala, ca materie optionala candidatul poate fi examinat din procedura civila? Din regulament inteleg ca da, insa e posibil sa gresesc, ma induce putin in eroare ultima fraza din exemplul dat.

Exemplu: dacă s-a ales ca materie de bază „drept civil”, se asociază disciplina opţională „drept
procesual civil”. În consecinţă, candidatul poate opta la încă două materii din şapte materii: cele
cinci materii opţionale prevăzute la art. 2 precum şi materia „drept penal” la care se poate asocia
„drept procesual penal”. Situaţia este aplicată prin asemănare dacă s-a ales ca materie de bază
„drept penal”, când se asociază disciplina opţională „drept procesual penal” şi se poate opta
pentru două materii dintr-un pachet de şapte materii în care sunt incluse cele cinci materii opţionale
prevăzute la art. 2 precum şi materia „drept penal”

oricum trebuie sa le stii pe toate .asa ca ce ti mai bati capul.
Dreptu-i, insa oricum le stiu pe toate :giggle: si atunci m-ar mai interesa doar din ce materie se da examen.

Inca o nelamurire, fireste cu permisiunea ta Anamarian:)
Ce parere aveti despre prevederile art. 19 art. 3 din L nr. 51/1995, anume ca "cei care nu indeplinesc conditiile de vechime in profesiile anterioare vor fi obligati sa sustina examenul de DEFINITIVARE in avocatura."
Stiam, ca in aceasta situatie, deci cel care nu are vechimea ceruta de lege, trebuie sa sustina examenul de primire in profesie, nu?
Ilincav, utilizator
sti ca s a completat cu lg 201/2004 nu am vazut nici in art 3 nici in art 19 nimic asemanator
Scuze, art. 19 alineat 3 din Legea nr. 51/1995, nemodificat de L 201.
n ar decat 2 aliniate art 19