Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita- imprumut cu act falsificat
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita- imprumut cu act falsificat

Buna ziua: Acum 2 ani de zile, seful meu de atunci m-a pus sa semnez o adeverinta de angajament pe care il girez la un CAR, acea adeverinta am completat-o cu datele mele si am semnat, netrecand suma. Acea suma, dupa spusele lui fiind de 10.000 lei. Ulterior am descoperit ca el luase imprumut 40.000. Acum m-am trezit cu poprire pe salariu. Mentionez ca pe adeverinta scrie ca am semnat in fata lor, ceea ce eu nu am facut, pe adeverinta nefiind trecut numele celui pe care l-am girat dar nici numarul contractului. Contractul este semnat doar de fostul meu sef, de giranti, nu. De asemenea in contract nu se specifica decat suma, fara rate , fara dobanda. Pe adeverinta mi-a completat altcineva suma (se vede cu ochiul liber diferenta intre scrisuri) Exista 3 scrisuri pe acea adeverinta. Ce pot face in aceasta situatie, ce sanse am in cazul unei contestatii, eventual suspendare executare? Multumesc!
Faceti contestatiela executare pentru motivele invocate si solicitati suspendarea executarii pana la solutionarea contestatiei.
ContSters145448, utilizator
Va trebui sa va inscrieti in fals impotriva adeverintei, in procesul privind contestatia la executare.
multumesc, credeti ca poate fi fals si uz de fals?, pot face si o plangere la procuratura, m-ar ajuta? Nu stiu cine a completat acea adeverinta!
Se poate face si plangere penala.
Ar fi bine sa va angajati un avocat.
se rezolva cu o plangere penala. Dar dureaza. Trebuie sa obtineti suspendarea executarii cat de repede posibil. Dupa aia mai vedeti.