Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de somaj pentru PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de somaj pentru PFA

in caz ca sunt PFA si am ales sa platesc contributia pentru somaj ce procent din venitul lunar trebuie sa platesc ca in caz de somaj sa beneficiez de aceeasi suma lunara sau macar o mare parte din ea care am avut-o cand lucram?mentionez ca sunt PFA cu activitate dependenta de o firma care imi asigura un venit lunar in baza unui contract de colaborare. cand am dreptul la somaj ca PFA?in cazul in care firma decide sa incheie contractul de colaborare?
Daca ati platit contributia la somaj, logic , veti beneficia de el...
in caz de PFA cu contract de colaborare cu o firma mare cand sunt considerat in somaj involuntar ? cand firma mare intrerupe din partea ei contractul de colaborare?