Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv pe ramura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv pe ramura

Buna tuturor,

firma pe care o reprezint este in urmatoarea situatie:

- conform cod CAEN apartine de ramura " Industria sticlei si ceramicii"

- in contradictie cu codul CAEN, firma este inregistrata in anexa nr.1 al Contractului Colectiv de munca pe ramura "Electrotehnica, electronica, mecanica fina, utilaje si aparare" ca fiind beneficiara a prevederilor din acest contract.

Avand in vedere ca dorim sa iesim de sub influenta Contractului Colectiv pe ramura electronica, electrotehnica,
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurgem pentru a corecta acest fapt.

Este nevoie de acceptul sindicatului pentru aceasta corectie?

Va multumesc.

1. Daca acel CCM este semnat de reprezentantii legali ai dvs. trebuie sa-l respectati pana la incetarea acestuia.
2. Dupa aceea semnati un CCM la nivelul ramurii de cfare apartineti de fapt.
3. Vedeti ce scrie si in CCM semnat, modul in care un semnatar poate renunta la a mai beneficia de prevederile CCM.
4. Deoarece sindicatul a semnat si el acest CCM trebuie si el sa-si spuna punctul de vedere.
5. Cititi si Legea nr. 62/2011 (Legea dialogului social), publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 322 din 10 mai 2011.

Inseamna ca sindicatul este afiliat la federatia sindicala din respectiva ramura desi nu are nimic comun cu ramura de activitate a dv.. Va trebui sa se retraga din federatie si sa se inscrie in federatia care va reprezinta ramura.