Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... firmele de recuperari debite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

firmele de recuperari debite

Am o datorie catre un furnizor de telefonie mobila, in valoare de 300 ron, dosarul cu datoria a fost vandut la firma de recuperari si acum s-au aplicat penalitati si datoria a ajuns al suma de 1400 ron.As vrea sa stiu dak e legala aceasta dobanda si dak exista vreo sansa de a nu se plati atatia bani?...multumesc!!!
Penalitatile se pot calcula doar in raport de clauzele contractuale. Verificati contractul incheiat cu firma de telefonie mobila.
ContSters103772, utilizator
probabil ca daca au calculat o dobinda asa de mare facturile neplatite sint foarte vechi, cind au fost emise aceste facturi? daca sint mai vechi de 3 ani s-a prescris dreptul la actiune
firma de recuperare nu va poate executa silit decit dupa ce obtine o hotarire prin instanta, facturile nu sint titlu executoriu
reveniti cu detalii
Verificati daca nu s-a prescris datoria. Cand ati platit ultima factura la firma de telefonie?
Buna ziua,

aceste firme de recuperari creante se bazeaza de foarte multe ori pe ignoranta oamenilor.
NU veti putea rezolva problema pe net ! Mergeti la un avocat - platiti o consultatie si veti gasi o cale sa va aparati. Am vazut/auzit de prea multe ori situatii cand oamenii au platit datorii prescrise sau alte cazuri in care se puteau apara relativ usor astfel ca ar fi pacat sa nu mergeti la o consultatie si sa verificati temeinic ce sanse aveti.

Avocat Costi Boncu
@costiboncu este adevarat ca in situatii complexe forumul reprezinta doar un punct de pornire si ca nu se pot rezolva decit cu ajutorul colegilor dvs.
dar speta din acest topic este foarte simpla, suma f.mica, nu este cazul sa plateasca onorariul de avocat, isi va gasi raspunsul pe forum cu siguranta cu conditia sa dea detalii ca sa stim ce sa raspundem
aveti perfecta dreptate , firmele de recuperari mizeaza nu numai pe ignoranta dar aplica tehnici de impresionare cu tot felul de aiureli
am vazut la cineva o scrisoare de la o astfel de firma, culmea semnata de avocat, care atentiona ca a transmis executorului judecatoresc dosarul privind neplata unor facturi de telefon mobil vechi de vreo 7 ani si ca se va trece la executarea silita daca nu se face plata in 5 zile parca
evident dupa respectivul avocat titlul executoriu era factura, nicidecum vreo hotarire
eugen82, utilizator