Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dreptul de a primi pensie proprie de stat si pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dreptul de a primi pensie proprie de stat si pensie de urmas

o persoana poate beneficia de pensie proprie de stat si de pensie de urmas ?
Va trebui sa aleaga pe cea mai avantajoasa.
Art. 92. — Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas după sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie