Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contestatie de la conducerea Penitenciarului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contestatie de la conducerea Penitenciarului

Buna seara. As vrea sa stiu daca penitenciarul are dreptul de a contesta o hotarire aprobata de Judecatorul de serviciu, in privinta schimbarii regimului de detentie a unui detinut....de la semi-deschis, la deschis. Detinutul a executat pana acum un an si 6 luni din 2 ani si 8 luni; dintre care de 7 luni iese la munca ( la brigada), are evidentieri, buna purtare, fara rapoarte....mai ales ca este si la prima abatere penala ( nu mai punem faptul ca a fost judecat in lipsa la prima instanta de fond ). Multumesc.
Este dreptul lor sa faca recurs. Isi vor expune motivele in instanta. Nu intereseaza pe nimeni in penitenciar daca persoana in cauza a fost judecata in lipsa. Penitenciarul asigura "cazarea" pe perioada detentiei.
In privinta oricarei schimbari de regim a unui detinut , cea care dispune este comisia penitenciarului , care la randul ei este condusa de un magistrat delegat.

Edit later :
Atacarea hotararii instantei este legala , cu singura deosebire ca judecatorul delegat nu este "judecatorul de serviciu"
Radu Gabrian, Mediator
LEGE Nr. 83 din 13 mai 2010
pentru modificarea şi completarea Legii nr. 275/2006 privind executarea pedepselor şi a măsurilor dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal

ART. I
Legea nr. 275/2006 privind executarea pedepselor şi a măsurilor dispuse de
organele judiciare în cursul procesului penal, publicată în Monitorul Oficial al
României, Partea I, nr. 627 din 20 iulie 2006, se modifică şi se completează
după cum urmează:
1. La articolul 6, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Preşedintele curţii de apel desemnează anual, cu acordul scris al acestora,
unul sau mai mulţi judecători delegaţi pentru executarea pedepselor privative de
libertate, precum şi grefieri în vederea exercitării atribuţiilor judiciare ale
acestora, pentru fiecare penitenciar aflat în circumscripţia teritorială a curţii de
apel."
2. Articolul 14 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 14
Comisia pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative
de libertate
(1) În fiecare penitenciar se constituie o comisie pentru stabilirea, schimbarea
şi individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate,
alcătuită din: directorul penitenciarului, care exercită atribuţiile de preşedinte al
comisiei, şeful serviciului/biroului pentru aplicarea regimurilor, medicul
penitenciarului, şeful serviciului/biroului educaţie şi şeful serviciului/biroului
asistenţă psihosocială.
[...]
4. La articolul 20, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul
(1^1), cu următorul cuprins:
"(1^1) Criteriile de stabilire şi procedura de evaluare a riscului pe care îl
prezintă persoana condamnată pentru siguranţa penitenciarului se stabilesc prin
regulamentul de aplicare a prezentei legi."
5. La articolul 23, alineatul (4) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(4) Persoanele condamnate care execută pedeapsa în regim semideschis pot
presta muncă şi desfăşura activităţi educative, culturale, terapeutice, de
consiliere psihologică şi asistenţă socială, în afara penitenciarului, sub
supraveghere."
6. La articolul 25, alineatele (1) şi (4) - (6) se modifică şi vor avea următorul
cuprins:
"ART. 25
(1) Regimul de executare a pedepsei privative de libertate se stabileşte la
primirea persoanei condamnate în primul penitenciar în care aceasta urmează să
execute pedeapsa, de către comisia prevăzută la art. 14.
..........................................................................
(4) Judecătorul delegat pentru executarea pedepselor privative de libertate
soluţionează plângerea în termen de 15 zile de la data primirii acesteia şi
pronunţă, prin încheiere motivată, una dintre următoarele soluţii:
a) admite plângerea şi dispune modificarea regimului de executare stabilit de
comisia prevăzută la art. 14;
b) respinge plângerea, dacă aceasta este nefondată.
(5) Încheierea judecătorului delegat pentru executarea pedepselor privative de
libertate se comunică persoanei condamnate şi administraţiei penitenciarului în
termen de două zile de la data pronunţării acesteia.
(6) Împotriva încheierii judecătorului delegat pentru executarea pedepselor
privative de libertate persoana condamnată şi administraţia penitenciarului pot
introduce contestaţie la judecătoria în a cărei circumscripţie se află
penitenciarul, în termen de 3 zile de la comunicarea încheierii. Contestaţia nu
este suspensivă de executare."
7. La articolul 26, alineatele (1), (4), (7) şi (8) se modifică şi vor avea
următorul cuprins:
"ART. 26
(1) Schimbarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate se
dispune de judecătorul delegat pentru executarea pedepselor privative de
libertate, la cererea persoanei condamnate sau la sesizarea comisiei prevăzute la
art. 14. Comisia prevăzută la art. 14 are obligaţia ca, după executarea a 8 ani în
cazul pedepselor cu detenţiunea pe viaţă şi a unei pătrimi din durata pedepsei cu
închisoarea, să analizeze conduita persoanei condamnate şi eforturile depuse de
aceasta pentru reintegrare socială, întocmind un raport care se aduce la
cunoştinţa persoanei condamnate, sub semnătură. În cazul în care comisia
apreciază că se impune schimbarea regimului de executare, sesizează
judecătorul delegat pentru executarea pedepselor privative de libertate. În cazul
în care comisia apreciază că nu se impune schimbarea regimului de executare,
stabileşte termenul de reanalizare, care nu poate fi mai mare de un an.
..........................................................................
(4) Împrejurările prevăzute la alin. (2) şi (3) sunt constatate de comisia
prevăzută la art. 14 printr-un raport care se anexează la cererea persoanei
condamnate ori la sesizarea comisiei.
..........................................................................
(7) Încheierea judecătorului delegat pentru executarea pedepselor privative de
libertate se comunică persoanei condamnate şi administraţiei penitenciarului în
termen de două zile de la data pronunţării acesteia.
(8) Împotriva încheierii judecătorului delegat pentru executarea pedepselor
privative de libertate persoana condamnată şi administraţia penitenciarului pot
introduce contestaţie la judecătoria în a cărei circumscripţie se află
penitenciarul, în termen de 3 zile de la comunicarea încheierii. Contestaţia nu
este suspensivă de executare."
8. La articolul 26, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul
(1^1), cu următorul cuprins:
"(1^1) Persoana condamnată are posibilitatea de a formula cererea de
schimbare a regimului de executare după executarea fracţiunii de pedeapsă
prevăzute la alin. (1)."
9. La articolul 26, după alineatul (5) se introduce un nou alineat, alineatul
(5^1), cu următorul cuprins:
"(5^1) Încheierea prin care se dispune menţinerea sau schimbarea regimului
de executare a pedepsei cuprinde şi termenul de la împlinirea căruia comisia
prevăzută la art. 14 va reanaliza situaţia persoanei condamnate, termen care nu
poate fi mai mare de 6 luni."
10. La articolul 27, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 27
(1) Individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate
se stabileşte de comisia prevăzută la art. 14, în funcţie de conduita,
personalitatea, vârsta, starea de sănătate şi posibilităţile de reintegrare socială ale
persoanei condamnate."

[ link extern ]
Asa este , judecator delegat se numeste. :P. Am inteles, multumesc frumos de raspunsuri.