Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Se doreste a se face masa succesorala,existand un titlu de proprietate in care sunt mentionati toti frati,dintre care doar unul singur este proprietar adica cu acordul celorlalti frati.Pe langa acest titlu de proprietate mai exista si un certificat de mostenitor in care frati care au ramas in viata ii cedeaza partea lor de mostenitor.
Mostenirea se va dezbate doar dupa frati sau si dupa nepoti fratilor?

Presupun ca vreti de dezbateti o succesiune si ca acel singur frate („doar unul singur este proprietar” ) are posesiunea imobilului.

Cine este defunctul si care sunt relatiile de rudentie intre parti?
Alexandru Munteanu, Avocat
Unul dintre coproprietari poate administra bunul in numele celorlalti, cu acordul acestora. Deci este impropriu sa-l numiti proprietar.
proprietar devine numai dupa dezbaterea succesiunii , dupa ce toti fratii sau mostenitorii acestora declara la notar ca renunta la mostenire
defuncti sunt parintilor...
mostenirea se va face si dupa fii fratilor care nu mai sunt in viata?