avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - obligatii de plata catre stat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - obligatii de plata catre stat

PFA - expert contabil a incheiat un contract de prestari servicii cu o societate.
Care sunt obligatiile de plata catre stat? PFA are si calitate de pensionar.
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 17:47, 5 Octombrie 2011
-"Plati anticipate efectuate trimestrial conform deciziei de impunere pentru anul in curs;
-in anul urmator depunerea declaratiei de venit realizat in anul 2011
-in urma primirii deciziei finale de impunere pentru 2011, se platesc/se recupereaza diferentele
Pe langa impozitul pe venit se mai plateste contributie de sanatate 5,5% din venitul net. Ca titular de PFA numai plati CAS daca sunteti pensionar.
Darile catre stat pot fi platite si de societate sau e obligatia exclusiva a PFA - ului?
Obligatia platii impozitului si contributiilor revine PFA - ului.
Daca in loc de pensionar, sunt studenta, trebuie sa platesc si CAS si somaj, sau doar CASS?

Alte discuții în legătură

Pfa smartcars smartcars buna ziua, o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit dependent de angajator? quasarul quasarul Sant PFA de anul trecut cu norma de venit.As dori sa aflu ce se intampla cu angajatorul meu(cel cu care am un contract)daca activitatea mea ca PFA se ... (vezi toată discuția)