Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - obligatii de plata catre stat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - obligatii de plata catre stat

PFA - expert contabil a incheiat un contract de prestari servicii cu o societate.
Care sunt obligatiile de plata catre stat? PFA are si calitate de pensionar.
-"Plati anticipate efectuate trimestrial conform deciziei de impunere pentru anul in curs;
-in anul urmator depunerea declaratiei de venit realizat in anul 2011
-in urma primirii deciziei finale de impunere pentru 2011, se platesc/se recupereaza diferentele
Pe langa impozitul pe venit se mai plateste contributie de sanatate 5,5% din venitul net. Ca titular de PFA numai plati CAS daca sunteti pensionar.
Darile catre stat pot fi platite si de societate sau e obligatia exclusiva a PFA - ului?
Obligatia platii impozitului si contributiilor revine PFA - ului.
Daca in loc de pensionar, sunt studenta, trebuie sa platesc si CAS si somaj, sau doar CASS?