Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CAS

Buna ziua,
Daca inchei un contract de prestari servicii cu o firma X, cine plateste CAS-ul? Eu sau firma?
D-voastra ce statut aveti in acest contract , sunteti societate , II , PFA sau pur si simplu persoana fizica ?
Doar pentru angajati suporta firma; ori in situatia nu este vorba despre un contract de munca.
sunt persoana fizica
alina_cj a scris:

Buna ziua,
Daca inchei un contract de prestari servicii cu o firma X, cine plateste CAS-ul? Eu sau firma?

Pentru un astfel de contract, societatea trebuie sa retina la sursa:
1. impozit pe venit de 10% sau 16% conform clauzelor contractuale
2. contributie de asigurari sociale de 10,5%
3. contributie de asigurari pentru somaj de 0,5%

Conform alin. 20 si 21 ale art. 2 din O.U.G. nr. 82/2010, indiferent daca persoanele prestatoare ale conventiei civile au si calitatea de salariat la alte entitati, trebuie retinute, declarate si platite contributiile de asigurari sociale si somaj:
“(20) Persoanele care realizeaza veniturile prevazute la alin. (2) datoreaza contributia individuala de asigurari sociale si daca se regasesc in situatia mentionata la art. 5 alin. (1) pct. I si II din Legea 19/2000 , cu modificarile si completarile ulterioare.
(21) Persoanele care realizeaza veniturile prevazute la alin. (2) datoreaza contributia individuala de asigurari pentru somaj si in situatia in care se regasesc la art. 19 din Legea 76/2002 , cu modificarile si completarile ulterioare.”

Pentru art. 5 alin. 1 pct. I si II din Legea nr.19/2000 trebuie sa ne raportam de la 1.ian.2011 la articolele corespodente – art. 6 alin. I pct. I si II din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicata in Monitorul Oficial nr. 852 din 20 decembrie 2010.

Baza de calcul a contributiilor sociale si de somaj = venitul brut realizat, plafonat la nu mai mult de 5 ori castigul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat ( in 2011 plafonul = 10.110 lei).

Contributia de asigurari de sanatate nu este obligatia societatii – aceasta se datoreaza de persoanele beneficiare de venit in cota de 5,5 % din venitul realizat – conform Legii nr. 95/2006 privind reforma sanatatii, art. 257 alin. 2 lit. b si alin. 3.

mai multe detalii
[ link extern ] /