Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Am o dilema...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Am o dilema...

Cum trebuie sa procedez? Parinti mei au un apartament in judetul Arad unde mi-am fixat eu domiciliul. Parintii mei domicilieaza in alt judet. Eu am inchiriat o parte din apartament. Unde si cum trebuie sa procedez pentru a inregistra acest fapt la finante. Este necesara aceasta operatiune de inregistrare la finante?
Proprietarul care da in chirie are obligatia de a inregistra contractul la finante in termen de 30 de zile.
Parintii dvs, ca proprietari, pot incheia in mod valabil contractul de inchiriere, si sa-l inregistreze la Anaf. Dvs nu sunteti proprietarul.
Dar cel ce da in chirie sunt eu care asa cum ammentionat am domiciliul in CI pe adresa mentionata. Eu au domiciliul in alt judet. Eu ce obligatii am fata de stat?
Dvs nu aveti nicio obligatie fata de stat, intrucat nu sunteti titularul dreptului de proprietate al acelui apartament.
Nu conteaza faptul ca parintii dvs au domiciliul in alta localitate, ci doar ca ei sunt proprietarii acelui imobil.

Numai titularul / titularii dreptului de proprietate al apartamentului il pot inchiria.