Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA contestatie raport de inspectie fiscala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

contestatie raport de inspectie fiscala

buna ziua
functionez ca pfa din 2005, incepand cu aug 2007 am depasit plafonul de 35000 euro, dar nu m-am inregistrat ca platitor de tva, in urma unei inspectii fiscale a reiesit ca am de achitat 300000 lei reprezentand 170000 lei tva colectat in perioada 2007 - 2008 cand n-am fost inregistrat ca platitor de tva, diferenta reprezinta dobanzi si penalitati.
organul fiscal a solicitat plata tva-ului colectat, se poate solicita deducerea tva-ului?
de asemenea penalitatile si dobanzile au fost calculate la tva-ul colectat, acestea se vor recalcula in urma deducerii tva-ului?

Multumesc anticipat pt lamuriri
in normele metodologige de aplicare a codului fiscal apare urmatoarea specificatie:

" (4) Persoanele impozabile care nu au solicitat înregistrarea în scopuri de TVA în termenul prevăzut de lege, indiferent dacă au făcut sau nu obiectul controlului organelor fiscale competente, au dreptul să ajusteze în primul decont depus după înregistrare sau, după caz, într-un decont ulterior, în condiţiile prevăzute la art. 145 - 149 din Codul fiscal:
a) taxa deductibilă aferentă bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate la data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege;
b) taxa deductibilă aferentă activelor corporale fixe, inclusiv celor aflate în curs de execuţie, aflate în proprietatea sa la data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege, cu condiţia, în cazul bunurilor de capital, ca perioada de ajustare a deducerii, prevăzută la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, să nu fi expirat;
c) taxa deductibilă aferentă achiziţiilor de bunuri şi servicii efectuate în perioada cuprinsă între data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat în termenul prevăzut de lege înregistrarea şi data la care a fost înregistrată."

aceasta nu se poate aplica si in cazul meu?
puteti deduce si tva in primul decont, conform textului de lege citat de dvs.
din pacate dobanzile si penalitatile raman intacte, veti scadea numai din tva de plata.

dupa parerea mea inspectorii au gresit ca nu v-au acordat in RIF si drept de deducere.
codul fiscal in vigoare in 2007 si 2008 prevede ca organele fiscale competente vor solicita plata taxei pe care persoana impozabilă ar fi datorat-o dacă ar fi fost înregistrată normal în scopuri de taxă, vezi normele de aplicare ale art. 152 cod fiscal.
or ce inseamna plata taxei conform art 157 cod fiscal? inseamna tva colectata minus tva deductibila.
chiar daca firma nu era inregistrata ca platitoare de tva, trebuie avute in vedere prevederile art. 145, alin 4 cod fiscal si a normelor metodologice:
În condiţiile stabilite prin norme se acordă dreptul de deducere a taxei pentru achiziţiile efectuate de o persoană impozabilă înainte de înregistrarea acesteia în scopuri de TVA.

din 2009 legea s-a modicicat si spune ca organele de control vor solicita plata taxei pe care persoana impozabilă ar fi trebuit să o colecteze

oricum, acum dvs. trebuie sa aveti rabdare, sa luati factura cu factura, iar in primul decont sa inscrieti taxa dedusa la randul de regularizari.

mult succes!

in situatia in care tva-ul de plata se recalculeaza in functie de cel deductibil, nu trebuie ca si dobanzile si penalizarile sa se recalculeze in functie de aceasta noua valoare a tva-ului?
nu mi se pare normal sa platesc dobanzi pentru un tva colectat in valoare de 170000, in conditiile in care tva meu restant se ridica la 12000 lei.
sunt de acord sa platesc dobanzi diferentiate in functie de perioada, dar nu pentru nivelul tva-ul impus.
nici in instanta nu se poate rezolva asta?
daca sunteti nemultumita, depuneti contestatie la RIF, mai intai la organul fiscal si apoi in instanta.
In ceea cee priveste calculul majorarilor, acesta este corect.

Asa cum vi s-a precizat legislatia a fost modificat incepand cu 1 ianuarie 2009.

Daca inspectia fiscala ar fi identificat neinregistrarea dvs. in scopuri TVA anterior modificarii Legii 571/2003 atunci ar fi trebuit sa va stabileasca diferenta intre colectat si deductibil.

Art. 152 al.6
a) în cazul în care nerespectarea prevederilor legale este identificată de organele de inspecţie fiscală înainte de înregistrarea persoanei impozabile în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, acestea vor solicita plata taxei pe care persoana impozabilă ar fi trebuit să o colecteze dacă ar fi fost înregistrată normal în scopuri de taxă conform art. 153 din Codul fiscal, pe perioada cuprinsă între data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat în termenul prevăzut de lege înregistrarea şi data identificării nerespectării prevederilor legale. Totodată, organele fiscale competente vor înregistra din oficiu aceste persoane în scopuri de taxă. Prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală se va stabili data de la care persoanele respective vor fi înregistrate în scopuri de taxă;

Contestarea actului administrativ fiscal este dreptul dvs. si se exercita in 30 zile de la data comunicarii.

Recomandabil in acest moment este sa va exercitati dreptul de deducere pentru toate achizitiile de bunuri servicii incepand cu data la care ar fi trebuit sa va inregistrati in scopuri TVA cat si sa va efectuati ajustarile la care aveti dreptul conform art.148/149

Art. 152 al.6
(4) Persoanele impozabile care nu au solicitat înregistrarea în scopuri de TVA în termenul prevăzut de lege, indiferent dacă au făcut sau nu obiectul controlului organelor fiscale competente, au dreptul să ajusteze în primul decont depus după înregistrare sau, după caz, într-un decont ulterior, în condiţiile prevăzute la art. 145 - 149 din Codul fiscal:
a) taxa deductibilă aferentă bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate la data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege;
b) taxa deductibilă aferentă activelor corporale fixe, inclusiv celor aflate în curs de execuţie, aflate în proprietatea sa la data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege, cu condiţia, în cazul bunurilor de capital, ca perioada de ajustare a deducerii, prevăzută la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, să nu fi expirat;
c) taxa deductibilă aferentă achiziţiilor de bunuri şi servicii efectuate în perioada cuprinsă între data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat în termenul prevăzut de lege înregistrarea şi data la care a fost înregistrată.