avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestru asigurator asupra unui autoturism
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestru asigurator asupra unui autoturism

In cadrul unui dosar penal se poate cere instituirea sechestrului asigurator asupra unui autoturism ce face obiectul unei inselaciuni? Daca da, care ar fi articolul de lege in baza caruia se poate cere acest lucru?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:37, 22 Septembrie 2011
Da , este posibila luarea acestei masuri pentru a evita , probabil pericolul instrainarii autoturismului conf. art.165 al ultim c.pr.pen.
Cititi dispozitiile art.163-165 c.pr.pen.
Va multumesc! Ati intuit bine.
Aceasta masura poate fi ceruta doar de proprietar sau si de utilizatorul inselat?
Fiind vorba de o infractiune de patrimoniu sunt sanse mari sa se faca sechestrul...
Este justificat refuzul procurorului de a nu dispune sechestrul asigurator pentru faptul ca nu se stie daca autoturismul mai exista in materialitatea lui?
Este datoria partii vatamate ca sa cerceteze daca autoturismul mai exita in materialitatea lui?
Ultima modificare: Miercuri, 21 Septembrie 2011
florindbro, utilizator
Masura se poate lua din oficiu si se poate solicita de partea interesata.
In faza de urmarire penala procurorul dispune asupra admisibilitatii unei astfel de cereri formulata de partea/partile interesata/e

Alte discuții în legătură

Sechestru asigurator ContSters101235 ContSters101235 in primul rand \"la multi ani\". in al doilea, problema mea; am depus o plangere penala la parchet in legatura cu faptul ca am fost inselat la cumpararea unui ... (vezi toată discuția)
Sechestru asigurator Marcus Marius Marcus Marius In cazul infr de abuz in serviciu entitatea publica poate cere sechestru asigurator. conform art163 cpp? (vezi toată discuția)
Masura sechestrului asigurator dincagina dincagina Buna Acum aprox 1 luna si jumatate s-a dispus prin ordonanta emisa de catre procuror, masura sechestrului asigurator asupra unu bun aflat in proprietatea ... (vezi toată discuția)