Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestru asigurator asupra unui autoturism
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestru asigurator asupra unui autoturism

In cadrul unui dosar penal se poate cere instituirea sechestrului asigurator asupra unui autoturism ce face obiectul unei inselaciuni? Daca da, care ar fi articolul de lege in baza caruia se poate cere acest lucru?
Da , este posibila luarea acestei masuri pentru a evita , probabil pericolul instrainarii autoturismului conf. art.165 al ultim c.pr.pen.
Cititi dispozitiile art.163-165 c.pr.pen.
Va multumesc! Ati intuit bine.
Aceasta masura poate fi ceruta doar de proprietar sau si de utilizatorul inselat?
Fiind vorba de o infractiune de patrimoniu sunt sanse mari sa se faca sechestrul...
Este justificat refuzul procurorului de a nu dispune sechestrul asigurator pentru faptul ca nu se stie daca autoturismul mai exista in materialitatea lui?
Este datoria partii vatamate ca sa cerceteze daca autoturismul mai exita in materialitatea lui?
florindbro, utilizator
Masura se poate lua din oficiu si se poate solicita de partea interesata.
In faza de urmarire penala procurorul dispune asupra admisibilitatii unei astfel de cereri formulata de partea/partile interesata/e