Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general LIVRARE DE MARFA IN SPANIA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

LIVRARE DE MARFA IN SPANIA

am un en-gross si am vandut marfa la o firma din spania
eu sunt platitor de tva si clientul la fel..
ce obligatii am?
va rog mult sa ma ajutati...
am facturat cu tva ...e ok?
Operatiunea se numeste livrare intracomunitara si pentru realizarea ei ,in primul rand trebuie sa va inregistrati in registrul operatorilor intracomunitari( vezi site-ul anaf) si ulterior sa livrati marfa.Facturarea nu se face cu tva, fiind asa zisa exonerare de tva .In plus de celelalte declaratii, intocmiti lunar si declaratia 390( cu achizitiile/livrarile intracomunitare) si dupa ce atingeti un anumit prag ( nu-l stiu pe moment, parca 10 000eur) depuneti si declaratia intrastat. Sper sa nu fi uitat in mare , nicio obligatie.
1) cred ca ati verificat in VIES-(pentru verificarea codului de platitor) nu?
2) exportul in state membre UE este scutit deTVA conf.art.143.din cf.
3) factura este scutita de tva(prt.transport la extern se face-INVOICE si PACKING LIST)