Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... bere in spatiul public
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

bere in spatiul public

Stiu ca problema mea n-are legatura cu codul rutier, dar are cu contraventiile si in alta parte nu stiam unde sa scriu. Intrebarea mea este urmatoarea: potrivit legii, consumul de bauturi alcoolice si locuri publice reprezinta contraventie, insa un prieten mi-a spus ca berea ar fi considerata aliment, potrivit legii. Este adevarat? Si daca da imi poate spune si mie cineva in ce lege scrie asta. Multumesc frumos!
Oricum am incerca sa o calificam berea este pana la urma alcool si tot bautura alcoolica se numeste si se taxeaza ca atare. Conducatorii auto abia asteapta sa calificam berea ca aliment.