avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... livrare intracomunitara de mijloace de transport noi
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

livrare intracomunitara de mijloace de transport noi

Buna ziua!
Am urmatoarea problema : firma la care lucrez aduce masini noi din India si Turcia. Aceste masini nu vin direct in tara , ci ajung in Slovenia (unde se face vama ). O parte din masini vin in tara (Romania) , o parte se vand direct din Slovenia catre alte tari din UE (Polonia, Germania). -Deci acestea nu mai ajung in Romania.
Intrebarea mea este daca aceste vanzari se considera livrari intracomunitare si pe ce rand le trec in decont.
Precizez ca primesc cod de Tva de la partenerii externi .
Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 17:19, 10 Septembrie 2008
DIACHIRIAC a scris:

Buna ziua!
Am urmatoarea problema : firma la care lucrez aduce masini noi din India si Turcia. Aceste masini nu vin direct in tara , ci ajung in Slovenia (unde se face vama ). O parte din masini vin in tara (Romania) , o parte se vand direct din Slovenia catre alte tari din UE (Polonia, Germania). -Deci acestea nu mai ajung in Romania.
Intrebarea mea este daca aceste vanzari se considera livrari intracomunitare si pe ce rand le trec in decont.
Precizez ca primesc cod de Tva de la partenerii externi .
Multumesc anticipat !



Daca intradevar masinile sunt puse in libera circulatie (importate) in Slovenia - acestea obtin statut comunitar si are loc o livrare intracomunitara, iar pentru firma din Romania o achizitie intracomunitara.
Multumesc de raspuns!
Insa in decont nu prea stiu pe ce linie sa trec aceste livrari intracomunitare.
Eu oscilez intre randul 1 si randul 3 din decont. Sincera sa fiu nu prea inteleg deosebirea intre cele 2 randuri.
Fii atenta ce spune la
1 Livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 143 alin.(2) lit.a) si d) din Codul fiscal
si la 3
Livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care locul livrarii/loculprestarii este in afara Romaniei (in UE sau in afara UE), precum si livrari intracomunitare de bunuri, scutite coform art. 143 alin.(2) lit.b)si c) din Codul fiscal

Sunt 2 lucruri diferite, livrarile intracomunitare si situatia prezentata de tine.
Din cate inteleg din cele expuse de tine, ai o achizitie intracomunitara si nu o livrare de bunuri.

ACHIZITII INTRACOMUNITARE DE BUNURI SI ALTE ACHIZITII DE BUNURI SI SERVICII IMPOZABILE IN ROMANIA
14 Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa), din care: 14.1 Achizitii intracomunitare pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa), iar furnizorul este inregistrat in scopuri de TVA in statul membru din care a avut loc livrarea
15 Regularizari privind achizitiile intracomunitare
16 Bunuri si servicii achizitionate pentru care beneficiarul din Romania este obligat la plata TVA (taxare inversa), cu exceptia celor de la rd. 14si 15

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 390 din 2010 ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, va rog sa ma indrumati si pe mine in urmatoarele: Sunt societate de import-export in regim de lohn.( platitor de tva in Romania) achizitionez ... (vezi toată discuția)
Tva la achizitie intracomunitara de mijloace de transport noi ContSters57265 ContSters57265 In doua luni de la serviciul metodologie au fost primite doua raspunsuri complet diferite in legatura cu aceeasi speta. O persoana juridica romana ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa iudith2000 iudith2000 V-as ruga sa ma ajutati in urmatoarea situatie:firma A din Olanda inregistrata in scopuri de TVA vinde firmei B din Romania,fiind inregistrata in scopuri de ... (vezi toată discuția)