Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... LEGISLATIE SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

LEGISLATIE SSM

Deoarece suntem un forum legislativ, o lista cu principalele acte normative ar fi utila celor interesati de legislatia SSM
Toate acestea cuprind obligatii ale angajatorilor pentru sanatatea si securitatea in munca a lucratorilor, cu scopul diminuarii sau eliminarii riscurilor de acc. in munca si boli profesionale

LEGISLATIE SSM

Legea 319 /2006 SSM
HG 1425/2006 modificata si completata prin HG. 955/2010. Norme metodologice de aplicare a legii securitatii si sanatatii in munca nr.319/2006
HG nr.355/ privind supravegherea sanatatii lucratorilor
HG 300/2006 cerinte santiere mobile si temporare
HG 493/2006 cerinte zgomot
HG 971/2006 cerinte semnalizare LM
HG 1028/2006 cerinte ET cu ecran de vizualizare
HG 1048/2006 cerinte utilizare EIP
HG 1049/2006 cerite ind extr supraf si subteran
HG 1050/2006 cerinte ind extr de foraj
HG 1051/2006 cerinte manipulare mase
HG 1058/2006 cerinte atmosfera exploziva
HG 1091/2006 cerinte loc munca
HG 1092/2006 protectie ag biologici
HG 1093 /2006cerinte cacerigeni, mutageni
HG 1136/2006 cerinte camp el-mag
HG 1875/2005 protectie azbest
HG 1876/2005 cerinte vibratii
HG 600/2007 privind protectia tinerilor la locul de munca
OUG. 99/2000 privind masurile ce pot fi aplicate in perioadele cu temperaturi extreme
OUG. 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca
HG. 537/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OG 96
Legea nr. 226/2006 privind incadrarea unor locuri de munca in conditii speciale
Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, republicata

La legislatia SSM se mai pot adauga
- HOTÃRÂRE nr. 1.218 din 6 septembrie 2006
privind stabilirea cerinţelor minime de securitate şi sănătate în munca pentru asigurarea protecţiei lucrătorilor impotriva riscurilor legate de prezenta agenţilor chimici
- HOTÃRÂRE nr. 1146/2006 privind cerinţele minime pentru asigurarea securităţii şi sănătăţii lucrătorilor care utilizează la locul de muncă echipamente de muncă.

pt unitatile ce desfasoara activitatii ce pot genera atmosfere potential explozive sau toxice:
- ORDIN nr. 391 din 2 mai 2007
pentru aprobarea Normativului privind organizarea activităţii de intervenţie şi salvare la unităţi industriale cu pericol potenţial de emisii de gaze toxice şi/sau explozive
-ORDIN nr. 392 din 2 mai 2007
privind aprobarea reglementării tehnice "Normativ privind prevenirea exploziilor pentru proiectarea, montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi întreţinerea instalaţiilor tehnice care funcţionează în atmosfere potenţial explozive", indicativ NEx 01-06.
-ORDIN nr. 393 din 2 mai 2007
pentru aprobarea Reglementării tehnice "Normativ privind organizarea activităţii de verificare a instalaţiilor de ventilare care funcţionează la unităţi industriale cu pericol potenţial de formare a atmosferelor explozive şi/sau toxice", indicativ NVIV - 01-06

Si de ce nu si:
- LEGE nr. 252 din 10 iunie 2003 privind registrul unic de control
- ORDIN nr. 427 din 14 iunie 2002
pentru aprobarea componentei trusei sanitare şi a baremului de materiale, ce intra în dotarea posturilor de prim ajutor fără cadre medicale
- ORDIN nr. 3 din 3 ianuarie 2007
privind aprobarea Formularului pentru înregistrarea accidentului de munca - FIAM
- ORDIN nr. 242 din 23 martie 2007
pentru aprobarea Regulamentului privind formarea specifica de coordonator în materie de securitate şi sănătate pe durata elaborării proiectului şi/sau a realizării lucrării pentru santiere temporare ori mobile
- LEGE nr. 359 din 8 septembrie 2004
privind simplificarea formalităţilor la înregistrarea în registrul comerţului a persoanelor fizice, asociaţiilor familiale şi persoanelor juridice, înregistrarea fiscală a acestora, precum şi la autorizarea funcţionării persoanelor juridice
In legatura cu legislatia SSM a se citi si:
www.avocatnet.ro/content/art...
Am comentat articolul, am cateva obiectii la el, dar cea mai mare este aceea de RECLAMA !
crist1979 a scris:

Multumesc pt infotmatii ,indraznesc sa mai intreb ceva legat de ssm si psi , Eu am facut cursuri pt cele doua domenii si as vrea sa imi fac un pfa cu acest obiect de activitate , am studii economice superioare , imi mai sunt necesare si alte calificarii pentru a putea practica ?

pt a va face un PFA cu obiect de activitate SSM, trebuie sa indepliniti cerintele minime pentru a fi conducator de serviciu extern, adica:
- studii superioare in inginerie, agricol sau silvic
- curs SSM de 80 ore
- curs postuniversitar de 180 ore.
conf art. 31, 32, 36-42, 50 din Hg 1425/2006 pt aprob Normelor de aplicare a Lg 319/2006 a SSM
Am niste nelamuriri in privinta prevederilor din Normele de aplicare a legii 319/1996.
Ma refer la partea de instruire a lucratorilor desemnati/serviciului intern.
De ex: Art. 91
(1)Instruirea la locul de munca se face de catre conducatorul direct al locului de munca, în grupe de maximum 20 de persoane.
Sau: Art. 96
(1)Instruirea periodica se efectueaza de catre conducatorul locului de munca.
Ce inseamna in aceste cazuri "conducatorul locului de munca"?
Intreb asta pt ca in foarte multe situatii exista imposibilitate (sau cel putin o mare dificultate) practica de a realiza acest lucru.
Pai intr-o companie mare in care conducatorul locului de munca e chiar CEO-ul sau managerul general mi se pare absurd sa fie acestia obligati sa faca instruirea SSM sau macar sa se ocupe catusi de putin de asa ceva.
Ma gandesc ca totusi am inteles eu gresit prevederea din lege.
RoloTomassi, utilizator