Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... parcarea in fata societatii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

parcarea in fata societatii

BUNA ZIUA!
AM UN MAGAZIN DE PIESE AUTO IN FATA CARUIA IN URMA CU UN AN AM AMENAJAT O INTRARE,CARE NU EXISTA PANA ATUNCI (ATUNCI CAND S-A TURNAT ASFALTUL I-AM RUGAT PE CEI DE LA DRUMURI SA CULCE BORDURILE).DE ATUNCI SPATIUL CARE AR TREBUII SA DESERVEASCA CA PARCARE PENTRU CLIENTI ESTE FOLOSIT DE CEI CARE VIN IN PIATA SI NU GASESC LOC DE PARCARE.
CE AR TREBUI SA FAC?
AM VREUN DREPT?
MULTUMESC!
Daca este domeniu public...nu aveti niciun drept sa il rezervati pentru parcarea clientilor.
Depuneti cerere pentru locurile de parcare,poate vi se atribuie dvs.
dar cei care pacheaza blocheaza acesul in magazin,acest lucru nu este normal
practic este intrare spre magazin(pe trotuar)
popa-alis, utilizator
albastrel_2 a scris:

Daca este domeniu public...nu aveti niciun drept sa il rezervati pentru parcarea clientilor.

De acord cu mentiunea sa nu incalce vreo prevedere din Codul rutier privind stationarea.
Ordonanta de urgenta nr. 195 /
Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:

d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;
nu ma incadrez aici?