Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu la cim cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu la cim cu timp partial

buna ziua! as dori sa ma lamuriti si pe mine daca un salariat angajat cu cim cu timp partial este legal sa aiba salariul sub salariul minim pe economie
va multumesc!
este vb despre un salariu de 629 lei
Salariul minim pe economie este de 670 lei. HG 1193/2010.
Acest salariu este pentru norma intreaga.
buiavasi a scris:

buna ziua! as dori sa ma lamuriti si pe mine daca un salariat angajat cu cim cu timp partial este legal sa aiba salariul sub salariul minim pe economie
va multumesc!
este vb despre un salariu de 629 lei

Este vorba de brut sau net ? ... salariu minim brut pe economie de la 01.01.2011 este de 670 lei ...

HG nr.1193/2010 prevede sanctionarea cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 incadrarea de personal incheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui prevazut.
Constatarea contraventiei si aplicarea sanctiunii se fac de catre personalul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale prin inspectoratele teritoriale de munca judetene si al municipiului Bucuresti.