avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua!

Am 55 ani in 1o.sept. Sont profesor. Din 1976 lucrez in invatanant incontinuu. Cand pot sa cer pensionare si la ce fel sunt indreptatit?

Cu stima: Szegedi
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:46, 24 Septembrie 2011
Va puteti pensiona anticipat sau anticipat partial la implinirea varstei de 60 de ani daca veti avea un stagiu de cotizare de 43 ani respectiv 35 ani.
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.
2. Va puteti pensiona de limita de varsta in septembrie 2021.
3. Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala in septembrie 2016, la varsta de 60 de ani.

4. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni.
5. Va puteti pensiona de limita de varsta in martei 2017.
6. Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala in martie 2012, la varsta de 55 de ani si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime neintrerupta in invatamant? ContSters224470 ContSters224470 Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipatã mimi2344 mimi2344 Sunt nascuta in 1956, pe 24 August, si as dori sa stiu cati ani de vechime imi trebuie la pensia anticipata? Va rog frumos sa-mi spuneti! (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta - nascut in februarie 1956 s_marius s_marius - sunt angajat din 1973 (conditii de munca normala), sunt nascut in februarie 1956 - armata am facut-o intre anii 1976 - 1978 - am fost somer un an Cand as ... (vezi toată discuția)