Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua!

Am 55 ani in 1o.sept. Sont profesor. Din 1976 lucrez in invatanant incontinuu. Cand pot sa cer pensionare si la ce fel sunt indreptatit?

Cu stima: Szegedi
Va puteti pensiona anticipat sau anticipat partial la implinirea varstei de 60 de ani daca veti avea un stagiu de cotizare de 43 ani respectiv 35 ani.
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.
2. Va puteti pensiona de limita de varsta in septembrie 2021.
3. Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala in septembrie 2016, la varsta de 60 de ani.

4. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni.
5. Va puteti pensiona de limita de varsta in martei 2017.
6. Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala in martie 2012, la varsta de 55 de ani si 6 luni.