avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

carte de identitate

buna,o rugaminte cum trebuie sa procedez :am cartea de identita expirata de 2 ani si sunt inca in strainatate!cum trebuie sa procedez,platesc amenda?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul71 , utilizator 10:05, 27 Septembrie 2011
Vreti sa locuiti pe termen lung in statul strain? Acest stat strain este membru al UE ori SEE?
Ultima modificare: Joi, 22 Septembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Veniti in tara ca sa va faceti un nou act de identitate sau imputerniciti pe cineva printr-o procura speciala data la Ambasada/Consulat sa faca demersurile necesare pt. obtinerea actului.
Da, legea prevede o sanctiune in acest caz, amenda cuprinsa intre 40 si 80 lei. Depinde de cel care va primeste dosarul, unii pot sa nu va sanctioneze deloc. Eventual sa fiti atentionat verbal sa nu va mai lasati actele sa expire.
Daca dumneavoastra sunteti intr-o tara membra UE si aveti doar cartea de identitate , la intoarcere in Romania , la granita , vi se va aplica o amenda in jur de 400 de euro , tot atata va costa si daca mergeti sa o preschimbati la cel mai apropiat Consulat Roman pe raza caruia domiciliati . Pentru a trece cu bine peste aceasta problema si a plati mai putin , va puteti scoate tot de la Consulat , un titlu de calatorie care ese valabil doar 30 de zile si costa 65 de euro . Acte necesare pentru SCHIMBAREA cartii de identitate/buletinului expirat:

- 4 fotografii 3/4 cm cu banda alba de 7 mm intocmite la fotograf.

- cartea de identitate / buletinul expirat in original

-pe linga documentele mai sus mentionate solicitantul va trimite in Romania buletinul de identitate vechi, certificatul de nastere, certificatul de casatorie/eventuala sentinta de divort definitiva. Taxa este de 130 euro , iar toate copiile legalizate va vor costa cate 30 euro fiecare .
Anjelique a scris:

Daca dumneavoastra sunteti intr-o tara membra UE si aveti doar cartea de identitate , la intoarcere in Romania , la granita , vi se va aplica o amenda in jur de 400 de euro , tot atata va costa si daca mergeti sa o preschimbati la cel mai apropiat Consulat Roman pe raza caruia domiciliati . Pentru a trece cu bine peste aceasta problema si a plati mai putin , va puteti scoate tot de la Consulat , un titlu de calatorie care ese valabil doar 30 de zile si costa 65 de euro . Acte necesare pentru SCHIMBAREA cartii de identitate/buletinului expirat:

- 4 fotografii 3/4 cm cu banda alba de 7 mm intocmite la fotograf.

- cartea de identitate / buletinul expirat in original

-pe linga documentele mai sus mentionate solicitantul va trimite in Romania buletinul de identitate vechi, certificatul de nastere, certificatul de casatorie/eventuala sentinta de divort definitiva. Taxa este de 130 euro , iar toate copiile legalizate va vor costa cate 30 euro fiecare .


Copie legalizata unde si pentru ce, daca trimite originalele in tara? Amenda in jur de 400 de euro, la granita, conform carei legi? Poate a statului respectiv ca este prins fara acte legale. Probabil ca omul are un act valabil in posesie, un pasaport, o carte de rezidenta, nu cred ca poti sta fara nici un act timp de 2 ani.
Mai mult daca vine cu un titlu de calatorie se cheama ca la granita are un act valabil eliberat de autoritati deci pentru ce amenda de 400 de euro?

Alte discuții în legătură

Carte de identitate expirata, calatorie in ue soringoldenkid soringoldenkid Buna seara ma numesc Sorin si as dori sa ma lamuriti intr-o problema........pe 27 ianuarie imi expira CI dar problema e ca eu sunt in Italia si pot veni acas ... (vezi toată discuția)
Blocat in strainatate? genpop genpop Buna ziua. Sunt un cetatean roman care a trait in Romania pana la varsta de 17 ani, dupa care s-a mutat in strainatate. Sunt de 8 ani in strainatate si am ... (vezi toată discuția)
Acte pierdute, refacere din strainatate Muraras_1 Muraras_1 Prima data vreau sa doresc tuturor un An nou fericit si multa sanatate. Problema mea este urmatoarea: nu mai am nici un act care sa dovedeasca identitatea ... (vezi toată discuția)