avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... persoane cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

persoane cu handicap


Persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe salariu in anul 2011 ?
Unde aste prevazut?
Cel mai recent răspuns: dianami , utilizator 20:02, 10 Octombrie 2011
persoanele cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de plata impozitului pe salariu de multi ani

baza legala:

legea nr.448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap - republicata

SECŢIUNEA a 7-a
Facilitati

ART. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de următoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizatii de natura salariala;
..................
nu cumva a fost abrogata litera a?
din cate stiu, nu a fost abrogata. am auzit la un moment dat ceva legat de treaba asta si am intrebat un director economic. el mi-a spus ca litera a) este inca in vigoare. am colegi care sunt persoane cu handicap si beneficiaza de scutirea impozitului pe salariu.
Ultima modificare: Luni, 10 Octombrie 2011
dianami, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare firma sau asoc.familiala mihailaion mihailaion Ce facilitati legale are o persoana cu grad handicap 1 grav, la infiintarea unei firme sau AF si dupa aceea in timpul functionarii? (vezi toată discuția)
Impozit pe salarii persoane cu handicap Iohana27 Iohana27 Buna ziua, Stie cineva daca s-a modificat legea prin care persoanele cu handicap erau scutite de impozit pe salariu? Daca da, ma puteti ajuta si cu o ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre "scutire personala" și "scutire personala majorata" sunsray sunsray Recent am descarcat o cerere pentru [b]Scutire impozit pe venit din salariu[/b] , care sa o completez, - (o găsiți aici ... (vezi toată discuția)