Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... persoane cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

persoane cu handicap

Persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe salariu in anul 2011 ?
Unde aste prevazut?
persoanele cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de plata impozitului pe salariu de multi ani

baza legala:

legea nr.448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap - republicata

SECŢIUNEA a 7-a
Facilitati

ART. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de următoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizatii de natura salariala;
nu cumva a fost abrogata litera a?
din cate stiu, nu a fost abrogata. am auzit la un moment dat ceva legat de treaba asta si am intrebat un director economic. el mi-a spus ca litera a) este inca in vigoare. am colegi care sunt persoane cu handicap si beneficiaza de scutirea impozitului pe salariu.
dianami, utilizator