Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factura de penalitati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factura de penalitati

Buna ziua
am un dbeitor care mi-a achitat cu intarziere o factura. i s-a emis o alta factura de penalitati, pe care a refuzat sa o primeasca ( semneze si stampileze). vreau sa incep o actiune pentru recuperarea penalitatilor si as dori sa stiu:
1.de ce temei legal este indicat sa ma prevalez
2. factura d epenalitati ( calculata conform prevederilor contractuale) dateaza din luna iunie, eu introduc actiune in septembrie, pe rioada dintre aceste doua date pot calcula penalitati la factura de penalitati? daca se poate, ce dobanda voi calcula cea legala sau contractuala?

Va multumesc mult
Daca aveti stipulat in contractul incheiat intre parti penalitati le calculati pe acelea ( mai ales daca aveti trecuta clauza penala) pana la data introducerii actiunii in instanta.
In cerere catre instanta competenta veti face referire "
plus penalitati reprezentand intarzieri la plata debitului in cuantum de.................% pentru fiecare zi de intarziere reprezentand .................. lei conform Art. 5 Clauza Penala din contractul de prestari sevicii nr. ............din data de .................
Temeiul legal il reprezinta contractul incheiat cu debitorul (care este legea partilor),respectiv articolul in care ati prevazut cauza penalizatoare.
[ link extern ]
ContSters145448, utilizator
si pot calcula penalitati la factura de penalitati?
chiar daca factura de penalitati emisa nu a fost acceptata de catre debitor?