avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factura de penalitati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factura de penalitati

Buna ziua
am un dbeitor care mi-a achitat cu intarziere o factura. i s-a emis o alta factura de penalitati, pe care a refuzat sa o primeasca ( semneze si stampileze). vreau sa incep o actiune pentru recuperarea penalitatilor si as dori sa stiu:
1.de ce temei legal este indicat sa ma prevalez
2. factura d epenalitati ( calculata conform prevederilor contractuale) dateaza din luna iunie, eu introduc actiune in septembrie, pe rioada dintre aceste doua date pot calcula penalitati la factura de penalitati? daca se poate, ce dobanda voi calcula cea legala sau contractuala?

Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: laura-jurist , utilizator 14:09, 23 Septembrie 2011
Daca aveti stipulat in contractul incheiat intre parti penalitati le calculati pe acelea ( mai ales daca aveti trecuta clauza penala) pana la data introducerii actiunii in instanta.
In cerere catre instanta competenta veti face referire "
plus penalitati reprezentand intarzieri la plata debitului in cuantum de.................% pentru fiecare zi de intarziere reprezentand .................. lei conform Art. 5 Clauza Penala din contractul de prestari sevicii nr. ............din data de .................
Temeiul legal il reprezinta contractul incheiat cu debitorul (care este legea partilor),respectiv articolul in care ati prevazut cauza penalizatoare.
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 23 Septembrie 2011
ContSters145448, utilizator
si pot calcula penalitati la factura de penalitati?
chiar daca factura de penalitati emisa nu a fost acceptata de catre debitor?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formula calcul penalitati de intarziere Ana Popescu Ana Popescu ma poate ajuta cineva cu formulele dupa care se calculeaza penalitatile de intarziere la o datorie datand din anul 2009? Spre exemplu, factura este emisa la ... (vezi toată discuția)
Penalitati de intarziere nefacturate in ce conditii legale pot cere in instanta obligarea unui debitor care a achitat facturile cu mare intarziere la plata penalitatilor contractuale, dar ... (vezi toată discuția)
Recuperare penalitati de intarziere anakin70000 anakin70000 Buna seara, asociatia noastra de locatari a avut un contract cu SC XXXXXX,pentru inchirierea a 4 mp din acoperisul scarii,care s-a reziliat in Noiembrie ... (vezi toată discuția)