Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare penalitati de intarziere

Buna seara,
asociatia noastra de locatari a avut un contract cu SC XXXXXX,pentru inchirierea a 4 mp din acoperisul scarii,care s-a reziliat in Noiembrie 2012.In ultimele 37 de luni,locatarul nu si-a mai platit chiria.La reziliere,cand si-au luat echipamentul,ne-a facut plata chiriei restante,insa nu si a penalitatilor de intarziere , stipulate in contract in cuantum de 0,1% / zi.
Care sunt pasii pentru a ne recupera penalitatile pentru cele 37 de luni neplatite.
Va multumesc anticipat.
Mai intai il somati sa va faca plata, intr-un anumit termen, iar apoi daca nu se conformeaza il actionati in justitie.
Nu ati mentionat daca ati facturat aceste penalizari si daca acea factura a fost acceptata de catre debitor.

Prealabil introducerii cerereii de chemare in judecata este obligatorie parcurgerea procedurii conciliere directe prealabile.
Convocati cu scrisoare recomandata cu conformare de primire debitorul la sediul asociatiei pt o incercare de rezolvare amiabila a disputei. Incheiati un proces verbal in legatura cu aceasta chestiune: fie mentionati ca debitorul nu s-a prezentat la termen, fie consemnati punctele de vedere ale partilor.
Multumesc de raspunsuri.
Inca nu am intreprins nimic. In contract se stipuleaza, ca in cazul in care solutionarea litigiilor pe cale amiabila esueaza, competenta solutionarii acestor litigii va apartine instantei judecatoresti de la sediul locatarului, in speta firma de la care dorim sa solicitam penalitati de intarziere. In acest caz mai putem solicita rezolvarea pe cale amiabila la sediul asociatiei noastre?
Nu am emis nicio factura deoarece nu stiam etapele, pe care trebuie sa le parcurgem, si nici nu am desfasurat activitati comerciale, neavand facturi inregistrare la fisc.
Ar trebui studiat contractul si ce alte acte mai aveti dvs.

Invitatia la conciliere prealabila poate fi facuta oriunde, insa nu aveti de ce sa mergeti dvs la ei si sa nu gasiti pe nimeni la sediu, de exemplu.

Abia apoi se introduce actiunea in instanta conform prevederilor contractuale, la judecatoria de la sediul firmei.
Multumesc