Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... refuz de a achita taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

refuz de a achita taxa de poluare

am cumparat un autoturism din Franta iar pentru efectuarea inmatricularii in Romania mi s-a calculat taxa de poluare printr-o decizie a Ministerului Finantelor Publice. Intrucat nu sunt de acord cu palta acestei taxe si nici nu detin aceasta suma, ce fel de actiune as putea formula pentru scutirea taxei de poluare???? Daca ma poate ajuta civena cu un model de actiune
buna ziua!
stiti poate, daca in suceava instantele de judecata dau aviz favorabil acestei actiuni?
multumesc
in toata tara s-au admis astfel de actiuni, dar poate ne spune si noua cineva.... daca dupa data de 13.01.2012(ma refer la procedura prealabila efectuata dupa 13.01) mai sunt admisibile asemenea actiuni