Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate

am 60 ani si sunt pensionat din iunie 2010, incadrat in gr ll de invaliditate; am inteles ca dupa 1 an se recalculeaza automat pensia; acum suntem in septembrie si cuponul de pensie este neschimbat ca valoare; este corect? trebuie sa fac o cerere?(suntem doar in tara petitiilor.....)
va multumesc!
Nu se recalculeaza pensia dupa 1 an.Cuponul de pensie este in regula.

Legea 263/2010
Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
anii de pensie de invaliditate nu reprezinta vechime in munca??? s-a modificat si in sensul asta legea? stiam ca se recalculeaza in fiecare an pana la implinirea varstei normale de pensionare ....
Anii de pensie de invaliditate,constituie stagiu asimilat si vor intra in calculul pensiei de limita de varsta.
simion_c2008 a scris:
anii de pensie de invaliditate nu reprezinta vechime in munca??? s-a modificat si in sensul asta legea? stiam ca se recalculeaza in fiecare an pana la implinirea varstei normale de pensionare ....

Nu a existat nicio prevedere legala in acest sens in Legea nr. 19/2000. Ma refer la recalcularea anuala a pensiei de invaliditate.