Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii D112 -D 010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

D112 -D 010

Va rog sa ma lamuriti si pe mine , am 3 salariati si CA sub 100.000 E la 31.12.2010 , inteleg ca nu sunt obligat sa depun si sa platesc la 3 luni , insa sunt obligat sa depun pana la 26.09.2011 D010 pentru declarare si plata d112 lunar ?
Daca nu va incadrati (cazul dvs) nu depuneti nimic.
Buna ziua,

scuzati-ma dar uitati ce prevede OUG 30/2011

"Pentru declaraţia aferentă trimestrului IV 2011, opţiunea de depunere lunară trebuie comunicată organului fiscal competent până la data de 25 septembrie 2011 inclusiv.
Contribuabilii care au, potrivit legii, obligaţia depunerii trimestriale a declaraţiei D112, dar au optat pentru depunerea lunară a acesteia, pot reveni la regimul de declarare trimestrial prin depunerea unei declaraţii privind opţiunea până la data de 31 ianuarie."

Deci trebuie depus 010 doar ca formularul a ramas la stadiul de proiect.Inca nu avem noul format.

Multumesc,
Cititi cu atentie ceea ce citati: "Contribuabilii care au, potrivit legii, obligaţia depunerii trimestriale a declaraţiei D112, dar au optat pentru depunerea lunară..."

O societate cu 3 salariati nu se incadreaza, deci...
dgnConsulting, Contabil
1. Conform prevederilor OG nr. 30/2011, 25 septembrie este temenul pana la care contribuabilii cu cifra de afaceri pana la 100.000 euro si un numar mediu de 3 salariati exclusiv , care sunt obligati la depunerea trimestriala a declaratiei unice 112, pot opta pentru depunerea lunara a acesteia.

ATENTIE !

Declaratiile 112 aferente lunilor august si septembrie 2011 se vor depune pana in 25 septembrie respectiv 25 octombrie indiferent de optiune. Abia incepand cu veniturile lunii octombrie 2011 se aplica prevederile OG nr. 30/2011.

2. Pentru a depune declaratia unica 112 trimestrial, contribuabilii care au aceasta obligatie conform modificarii aduse de OG nr. 30/2011, trebuie sa depuna la organul fiscal competent o declaratie de mentiuni pentru modificarea vectorului fiscal, pana la data de 30 octombrie 2011.

3. Declaratia 010 privind vectorul fiscal se va modifica existand in acest sens un proiect de ordin al presedintelui ANAF.

exclusiv=in afara
ovidiu7676, utilizator