Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Modificari Cod fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Modificari Cod fiscal

Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti si mie, conform OG nr. 30/2011, cu privire la modificarea codului fiscal, de cand pot sa depun D112 trimestial si ce trebuie sa fac pentru asta
(trebuie sa depun cerere la finante sau vreo declaratie privind vectorul
fiscal)???=D>
Multumesc!
Aici gasiti O.G. 30/2011

www.avocatnet.ro/content/for...

De la 1 octombrie se va depune trimestrial declaratia 112. Conditiile care trebuie indeplinite de contribuabili pentru a beneficia de aceasta facilitate sunt:
- asociaţiile, fundatiile şi microintreprinderile trebuie sa fi avut in anul anterior un numar mediu de pană la 3 salariati exclusiv;
- societatile comerciale trebuie sa fi avut in anul anterior un numar mediu de pana la 3 salariati exclusiv si venituri totale anuale mai mici de 100.000 de euro.
Se depune o declaratie privind optiunea pana pe data de 25.09.2011.
In cazul depunerii declaratiei privind optiunea, regimul trimestrial se va aplica incepand cu luna octombrie 2011.
Declaratia privind optiunea cred ca este declaratia 010.