avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Modificari Cod fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Modificari Cod fiscal

Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti si mie, conform OG nr. 30/2011, cu privire la modificarea codului fiscal, de cand pot sa depun D112 trimestial si ce trebuie sa fac pentru asta
(trebuie sa depun cerere la finante sau vreo declaratie privind vectorul
fiscal)???=D>
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 20:24, 6 Septembrie 2011
Aici gasiti O.G. 30/2011

www.avocatnet.ro/content/for...

De la 1 octombrie se va depune trimestrial declaratia 112. Conditiile care trebuie indeplinite de contribuabili pentru a beneficia de aceasta facilitate sunt:
- asociaţiile, fundatiile şi microintreprinderile trebuie sa fi avut in anul anterior un numar mediu de pană la 3 salariati exclusiv;
- societatile comerciale trebuie sa fi avut in anul anterior un numar mediu de pana la 3 salariati exclusiv si venituri totale anuale mai mici de 100.000 de euro.
Se depune o declaratie privind optiunea pana pe data de 25.09.2011.
In cazul depunerii declaratiei privind optiunea, regimul trimestrial se va aplica incepand cu luna octombrie 2011.
Declaratia privind optiunea cred ca este declaratia 010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D112 -d 010 bubby bubby Va rog sa ma lamuriti si pe mine , am 3 salariati si CA sub 100.000 E la 31.12.2010 , inteleg ca nu sunt obligat sa depun si sa platesc la 3 luni , insa sunt ... (vezi toată discuția)
Declaratii lunare andreeazanfir andreeazanfir eu am avut o cifra de aface de 14000 anul trecut si 7 salariati declarate in bilant in acest caz trebuie sa depun declaratia 100.300 si 112 lunar? sau mai ... (vezi toată discuția)
Depunere si plata trimestriala d112 stelach stelach Buna ziua, Prin Ordonanta 30/2011 pentru modificarea si completarea codului fiscal incepand cu luna oct.2011 , se introduce optiunea de a depune si plati ... (vezi toată discuția)